На щастя, останнім часом українську мову відкриває для себе дедалі більше іноземців, пише 24 Канал. Це – один з багатьох приводів пишатися нашим. І саме про такі ми розповідаємо у проєкті "33 моменти гордості", присвяченому Дню Незалежності України.

До теми Від зірок Голлівуду до співзасновників PayPal та Apple: історії успіху українців за кордоном

Українська мова здобуває все більшу популярність у світі

Останніми роками інтерес до України зростає. При цьому іноземці починають цікавитися і мовою країни, яка тривалий час демонструє неабияку сміливість та стійкість.

Згідно з даними міжнародної платформи для вивчення мов, після подій лютого 2022 року понад 1,3 мільйона осіб у всьому світі почали вивчати українську. Серед них як люди з далеких Аргентини, Японії та В'єтнаму, так і сусідньої Польщі.


Тисячі людей у всьому світі знаходять причини почати вчити українську / Фото Shutterstock

Важливо, що за рік інтерес іноземців до опанування української не згас. І за результатами 2023 року ще 37% учнів розпочали вивчати нашу мову. Цікаво, що у такий спосіб іноземці намагалися виразити солідарність з Україною.

У тому році серед тих, хто вирішив вивчати українську, зустрічалися мешканці США, Великої Британії та Польщі. При цьому найбільш послідовними в освоєнні нового матеріалу стали користувачі з Австралії, Канади та Фінляндії.

Хто та навіщо вивчає українську мову

Як писала у своєму блозі редакторка британського The Guardian Шарлотта Хіггінс, зараз є багато причин вивчати мову: навчання, робота, стосунки, походження, перспектива подорожей та, звісно, політика. Адже у будь-якому разі мова – це атрибут ідентичності, яку у нас хочуть забрати.

Й допоки триває боротьба тисячі людей у всьому світі знаходять свої мотиви й причини почати вчити українську. Серед найпопулярніших серед них є:

  • Бажання розуміти першоджерела. Повномасштабне вторгнення сколихнуло увесь світ: звернення Зеленського переглядали далеко за океаном, швидко розповсюджувалися репортажі з найгарячіших точок, а відео у соцмережах набирали тисячі переглядів. Ми доносили світу інформацію рідною мовою. І він це оцінив. Першими до вивчення мови приступили міжнародні журналісти та репортери. Згодом до них доєдналися люди, які вірять у силу фактчекінгу. І вже сьогодні вони можуть розуміти все необхідне без додаткових субтитрів рідною мовою.
  • Вивчення української мови як підтримка. Зараз майже 6,5 мільйонів українців мешкають за кордоном. Багато країн пропонує різноманітну допомогу. А місцеве населення створює власні локальні ініціативи, такі як Дні української культури чи розмовні клуби. На таких подіях вдається обмінятися культурним досвідом.

    Водночас є іноземці, які просто хочуть бути привітними з українцями. Вони розуміють, що зараз відчувають ці люди та впевненні, що рідне "привіт" чи "дякую" зможе показати їхню відкритість й, можливо, покращити настрій співрозмовнику.

  • Протест російській колонізації. Іноземці починають занурюватися в історичний контекст та дізнаватися, що Росія століттями пригноблювала українську мову. Тож, обмінюючи вивчення російської на українську, вони прагнуть до справедливості.

  • Дослідження свого коріння. Нас здавна розкидувало по усьому світу. І станом на 2010 рік за межами країни мешкало до 10 мільйонів українців. Наші діаспори представлені у Європі, Канаді, США, країнах Азії та навіть Австралії. Тож не дивно, що збільшення кількості новин з землі своїх предків змусило зацікавитися і мовою, якої ті говорили.

  • Створення змішаної сім’ї. Цікаво, що партнери чи партнерки українців теж розширюють свій кругозір. Багато з них починають вивчати рідну мову коханих після візиту в Україну. Інші ж прагнуть опанувати українську, аби виховувати білінгвом свою дитину та передати знання обидвох батьків наступним поколінням. Звісно, робити це легше, коли обидвоє батьків можуть розпочати змістовний та цікавий діалог.

  • Переїзд до України. Іноземні волонтери, військові, медики та представники сотні інших професій, які приїхали в Україну з різних причин та мотивів, у захваті від нашої країни. Звичаї, сервіс, гостинність, ціни та вдячність – лише невелика частина того, що їх приваблює тут. Тож не дивно, що все більше закордонних гостей мріють з часом переїхати в українське місто, придбати тут житло та будувати власне майбутнє.

Українська мова у найпрестижніших університетах та закордонних школах

Сьогодні українська мова здобуває перші перемоги на міжнародній арені. Але, як показує досвід, це – закономірне явище. Упродовж кількох десятиліть цікавить до України завжди підвищувалася на тлі глобальних змін. Так, збільшення осередків нашої культури та освіти неодноразово припадало на історичні події, такі як проголошення незалежності, Помаранчеву революцію, Революцію гідності та початок повномасштабного вторгнення.

Водночас в більш стабільні періоди українські студії стикаються з низкою викликів, черед яких як брак фінансування, так і відсутність широкого інтересу з боку студентів. Багато з них надають перевагу "більш поширеним" слов’янським мовам. До того ж не варто відкидати доволі сильну позицію російської, яка, на жаль, досі зберігається в академічному середовищі.

Так, деякі студенти провідних ВНЗ світу й досі потрапляють під вплив російських наративів. Та все ж є професори, які намагаються розвіяти міфи, що тривалий час експортувалися на Захід. Найвагомішою фігурою в цьому процесі є американський історик, що спеціалізується на історії Східної Європи, професор Єльського університету Тімоті Снайдер.

Наприкінці серпня 2022 року він прочитав курс лекцій про формування сучасної України. Записи, викладені в YouTube, викликали неабиякий ажіотаж.

Становлення сучасної України: дивіться відео

На курсі історик пояснює, чому західний світ неправильно розумів Україну, розповідає про найвизначніші моменти її становлення як нації та навіть пояснює базові речі, наприклад, чому правильна англійська транслітерація для Києва – Kyiv.

Його тези стали своєрідними субтитрами, завдяки яким іноземці змогли зрозуміти, про що багато років говорила Україна. І це дало свої плоди.

Зараз близько 20 американських вишів мають курси української мови. Зацікавленість до її вивчення у США зростає. Наприклад, у Гарвардському університеті 15 студентів вирішили вивчати українську мову. Це рекордний показник.

Загалом сьогодні українські студії функціонують при 57 з 200 найкращих університетів світу. Сім з них пропонують комплексні академічні програми з україністики.

Ба більше – українську внесли до стратегічного переліку мов Міністерства оборони США. Також згідно з рішенням Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) країни Європи повинні надати пріоритет забезпеченню викладання української мови для дітей-переселенців у європейських навчальних закладах.

Тренд на українську – це однозначно позитивне явище і популяризація нашої мови серед іноземців повинна ставати ще потужнішою. Втім, починати любов до рідного варто з себе, близьких та співгромадян. Адже поки рідної мови не знають українці, її статус на міжнародній арені буде доволі хитким. Тож укріплюймо свою любов до "солов’їної", аби згодом пишатися, що нею володіють мільйони людей на всіх континентах світу.