Про російський мінний терор розповіли на брифінгу представники Міноборони та Центру дослідження трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ. Про це 24 Каналу розповів представник Центру.
Зверніть увагу У Дніпрі попрощалися з батьками дівчини, фото якої на руїнах багатоповерхівки облетіло світ
Скільки людей стали жертвами мінного терору або постраждали від ворожої вибухівки
Представник Управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міністерства оборони полковник Євгеній Зубаревський під час брифінгу повідомив, що від інцидентів, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами, загинули 172 особи, з них 21 дитина. Поранень зазнали 374 особи, з них 45 дітей. 35% таких випадків – саме інциденти із мінами. Однак варто відзначити, що мова йде тільки про офіційно задокументовані випадки. Реальна кількість може бути в рази більшою.
Представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки Генштабу ЗСУ старший лейтенант Андрій Рудик наголосив, що російські окупанти вдаються до масового й хаотичного мінування місцевості і цивільної інфраструктури мінами та саморобними вибуховими пристроями. Однак такі дії заборонені Конвенцією "Про конкретні види звичайної зброї" 1980 року. Попри те, що Росія досі є учасницею цієї Конвенції, окупанти вдаються до мінування предметів кухонного побуту, дитячих іграшок, продуктів харчування, чим порушують низку її положень.
Військовослужбовці нашого Центру постійно досліджують трофейне російське мінне озброєння з метою покарання російських воєнних злочинців за агресію проти України,
– наголосив Рудик.
На брифінгу також представили серійні зразки мін та саморобні вибухові пристрої, які знешкодили Сили оборони. Росіяни масово застосовують різні типи мін для унеможливлення розмінування. Крім того, в росії серійно випускаються у промислових масштабах міни-пастки, так звані "міни-сюрпризи", призначені для мінування побутових предметів. Такими вибуховими пристроями російські окупанти мінують побутову техніку, продукти харчування і навіть дитячі іграшки.
Які міни окупанти використовують для замінувань українських територій / Фото Володимира Патоли
Представник Центру відзначив, що особливий цинізм полягає в тому, що бойова ефективність подібних "пекельних машинок" при застосуванні проти досвідчених та обережних представників Сил оборони України мізерна. По суті це не зброя, а засіб терору, який калічить та убиває в основному цивільних. І цей засіб терору виробляється серійно, промисловим способом, відповідно до антигуманної політики країни-терориста.
Як громадянам вберегтися від ворожих мін
І зараз, і впродовж наступних років Україні будуть необхідні усі власні спеціалісти й ресурси та активна допомога країн-партнерів для того, аби мінімізувати кількість жертв мінного терору росіян. Для того, аби вберегти свої життя, громадянам рекомендують дотримуватися кількох простих правил:
- Будьте максимально уважними, передусім на територіях, де велися бойові дії. Навіть якщо ви повернулися до власної домівки після евакуації – там можуть бути залишені окупантами перед відступом "сюрпризи".
- Не наближатися до різноманітних предметів, гаджетів, іграшок, зброї чи спорядження, якщо ви "випадково" знайшли їх без власника у нетиповому місці.
- Багато видів російських мін – касетні. Вони встановлюються автоматично, за допомогою спеціальних пристроїв, у кількості від декількох одиниць до декількох десятків. Якщо у вас з’явилася підозра, що невідомий предмет може бути вибуховим пристроєм – поряд вірогідно знаходяться інші джерела небезпеки.
- Механізми підриву можуть бути оснащені найрізноманітнішими сенсорами (натиску, натягу, світла, вібрації тощо). Деякі з мін мають механізм самознищення і можуть вибухнути у будь-який момент, навіть якщо ви ніяк з ними не взаємодієте. У жодному разі не намагайтеся знешкодити вибухівку самостійно. Необхідно обережно залишити небезпечне місце тим самим шляхом, яким ви прийшли, позначити місцевість добре видимим контрастним предметом та повідомити представників ДСНС або поліцію.
- Окрім мін-пасток та сюрпризів, замаскованих під побутові предмети, більшість інших, зокрема касетних вибухових пристроїв, самі по собі, за зовнішнім виглядом, не сприймаються непідготовленою людиною як зброя чи небезпека. Діти взагалі можуть подумати, що це іграшки або деталі побутових механізмів. Тому, за найменших сумнівів, дотримуйтеся заходів безпеки та викликайте професіоналів. А про нейтралізацію вибухових предметів і покарання російських військових злочинців подбають Сили оборони України.