Тепер рядовий прокурор ГПУ отримуватиме від 20 до 34 тисяч гривень, що в півтора раза більше, ніж раніше. А зарплатня самого Луценка зросла з 49 до 94 тисяч гривень, тобто майже вдвічі. Обґрунтовуючи підвищення зарплат собі та підлеглим.
Генпрокурор заявив, що працівники його відомства мають на це право, бо з початку року відправили до суду 1200 корупціонерів. Тому, мовляв, за таку несамовиту боротьбу з корупцією платники податків мають віддячити прокурорам підвищенням платні.
Читайте також: Як вкрадені мільйони Януковича опинилися у друзів Порошенка
Звісно, всі ми не проти, щоб прокурори добре заробляли, бо інакше хабарництва в прокуратурі ми ніколи не позбудемося. Але, чи відпрацьовує Генпрокуратура сьогоднішні немаленькі зарплати? Чи варто вірити в озвучені Луценком стаханівські темпи посадок корупціонерів? Чи справді українські тюрми під зав’язку забити крадіями державних коштів та майна? Чи справді з озвучених Луценком 1200 корупціонерів, по яких прокурори порушили провадження, сяде бодай половина?
Насправді, ні. І названа Луценком красива цифра – не більше ніж імітація бурхливої діяльності. Бо Генпрокурор не вперше хизується масштабними посадками корупціонерів. Минулого року Генпрокуратура вже хвалилися про 952 вироки для корупціонерів. Мої колеги з інтернет-видання "Наші гроші" уважно вивчили всі ці кримінальні провадження. І ось що з’ясували.
З цих дев’ятсот п’ятдесяти двох підозрюваних у корупції, 312 осіб до в’язниці не пішли, бо були покарані лише штрафами. Ще 336 отримали умовні терміни, а 137 були виправдані. Скільки виходить? 785 звинувачених у корупції, тобто понад 80%, уникнули в’язниці. Реальні ж тюремні терміни отримали тільки 128 осіб. Але, з цих 128 осіб до в’язниці пішли тільки 33 людини, а решта оскаржують свої вироки в апеляційних судах і ще мають шанси уникнути тюрми. Отже, на 952-х звинувачених в корупції, маємо тільки 33 посадки.
Читайте також: Чому насправді Америка припинила видачу віз росіянам
Серед всіх звинувачених не має жодного міністра, керівника обладміністрації чи депутата. Серед всіх 952 корупціонерів найбільш впливовими виявилися тільки два голови райадміністрації та навіть вони не отримали тюремний термін. Реально засудженими виявилися тільки службовці нижчої чи середньої ланки. Це керівники малих підприємств, рядові працівники поліції, лікарі, службовці сільрад чи інспектори.
Звісно, прокуратура у відповідь може заперечити, що вона, мовляв, свою роботу зробила, корупціонерів до суду притягла, а покарання призначають служителі Феміди, які, як відомо, у нас чесні й непідкупні. Але, прокуратура сама чимало доклалася до того, щоб ще на етапі судового розгляду провалити свою частину роботи з підтримки державного обвинувачення.
До прикладу, протягом року жоден з прокурорів не з’являвся до суду по справі соратника Януковича Юри Єнакієвського. Через що справа, зрештою, була закрита судом. Або коли Генпрокуратура написала лист до британського суду, що в неї немає претензій до екс-міністра екології Злочевського, чому судді в Лондоні немало здивувалися, але не мали іншого вибору, як закрити провадження проти Злочевського.
Тетяна Детюк в часи Януковича, коли Міністерство доходів та зборів очолював відомий корупціонер Клименко, була одним з організаторів розкрадання ПДВ на суму в три мільярди гривень. Але, Детюк не пішла до в’язниці, бо Генпрокуратура запропонувала їй укласти угоду зі слідством, відшкодувати до бюджету 500 тисяч гривень і щиросердно визнати провину. За що й отримати лише умовний термін і можливість за кілька років знову повернутися на держслужбу.
Читайте також: Як російські диверсанти безперешкодно працюють під носом в СБУ
"Угода зі слідством" – це словосполучення стало просто солодкою мрією для багатьох прокурорів. Спіймав чиновника, що вкрав мільярд, змусив його повернути державі мільйон, і відпустив на свободу. Ну напевне, не просто так відпустив. А на окремих умовах. Описаних в так званому секретному додатку до кожної такої угоди зі слідством.
Ось так живе, працює і заробляє сьогодні Генеральна прокуратура. То ж варто сподіватися, що гучні заяви пана Луценка про тисячі посаджених корупціонерів вас не введуть в оману. Ви можете побачити їхні дорогі машини під кожною урядовою будівлею. Вони на роботі. І грають з прокурорами в ділову гру: ви нас типу притягаєте до відповідальності, а ми її типу несемо.