Найчастіше українці виїжджають працювати в Польщу. Лише за 2015 рік Польське консульство видало майже мільйон віз. На польських візах побудований найбільший підпільний бізнес в Україні, де, за підрахунками журналістів, обертаються мільйони гривень на місяць.
В Україні працює 14 візових пунктів Посольства Польщі. Проблем з реєстрацією на подачу документів немає лише в Одесі та Києві. Мешканці інших регіонів, особливо західних, часто змушені шукати неофіційні шляхи, як стати в чергу на візу.
Польща передбачає 2 способи реєстрації на подачу документів — телефоном або через сайт. Онлайн-сторінка або не працює, або повідомляє про відсутність вільних дат. Ті, хто постійно мають справи з візами, запевнили, що це проблема не одного місяця.
На території Тернопільської, Волинської та Рівненської областей з травня 2016 року скасували інтернет-реєстрацію. Там місце в черзі можна зайняти лише по телефону. Проте додзвонитись у службу реєстрації практично неможливо: люди телефонують туди годинами і з кількох телефонів одночасно.
Читайте також: Як теперішні митники використовують корупційні механізми попередньої влади
Зв'язатись із посередником набагато легше. Він одразу ставить у чергу та називає суму. В середньому це кілька тисяч гривень.
Ми ніяк не можемо гарантувати на 100%, що в візових центрах ніхто не пов’язаний з нелегальними посередниками. Це теоретично можливо і треба бути готовим боротись з такими явищами,
— пояснив Посол Республіки Польща в Україні Генрік Літвін.
В посольстві також повідомили, що неодноразово зверталися до українських правоохоронних органів, але безрезультатно. Та зазначили, що за кілька тижнів вони змінять правила реєстрації. Нововведення мають остаточно вирішити проблему нелегального посередництва