Передусім авангарду — це імпресіонізм, сюрреалізм, дадаїзм та кубізм. Мовляв, вони небезпечні для арійської раси. В цілому вилучили понад 16 тисяч творів мистецтва, зокрема роботи Ван Гога, Пікассо, Гогена, Матисса, Сезанна. Митців звинувачували в навмисному спотворенні натури, зображенні людського ідеалу у вигляді кретинів та хворобливій уяві.

За рік у Мюнхені конфісковані полотна оформили в окрему виставку. Аби викликати у глядачів відповідні емоції, картини підписували у стилі "Так хворий розум бачить природу", або "Німецькі селяни в єврейському стилі".

Картини були розвішані хаотично на простих шнурах і здебільшого без рам. І як би не хотіли нацисти затаврувати авангардистів, саме ця виставка спричинила найбільший ажіотаж за всі часи Третього рейху. Люди вистоювали у довжелезних чергах, а за рік її відвідали 3 мільйони німців.

Доля забракованих творів мистецтва склалась по-різному. Частину нацисти просто продали на аукціонах Швейцарії. Імпресіоністи вже тоді коштували чимало, тож виручені кошти скеровували на переозброєння армії. Лише у США до початку війни перевезли картин вартістю 2,5 мільярди доларів.

Ще 4 тисячі експонатів, які не надто цінувалися на міжнародному ринку, в Берліні спалила місцева пожежна бригада. Частина осіла в приватних колекція, зокрема й вищих чинів Рейху.

У підсумку Гітлер тільки сприяв успіху авангардизму, бо після завершення Другої світової цей мистецький напрям став символом боротьби з фашизмом.