Запекла боротьба на електронній біржі. За 20 хвилин ціна державного пакету "Дніпрообленерго" – злетіла вдвічі. 25% акцій пішли з молотка за один мільярд гривень. Хоча такий ажіотаж на аукціонах радше виняток.
З початку двохтисячних більшість акцій енергетичних компаній викупили олігархи. У держави залишились лише частки. В серпні Фонд держмайна оголосив нову хвилю приватизації і виставив на продаж пакети 8 обленерго.
Головним акціонером у 5 з них був Рінат Ахметов. Саме ці пакети і купили. За державні акції він заплатив 3 мільярди гривень. А ось на інші охочих не знайшлось. Експерти ж кажуть, що ринкова вартість активів могла бути вищою.
У фонді Держмайна запевняють, що стартова ціна була обґрунтованою, це оцінка аудиторів. А участь в аукціоні могли взяти не лише українські, але і іноземні компанії. І взагалі план приватизації майже виконали.
Читайте також: Ахметов купив акції ще двох українських компаній
Чому ж єдиним покупцем виявилась компанія Ріната Ахметова, фінансисти пояснюють по-різному. Інвестори змагалися лише за привабливі об’єкти, але у них був ліміт по ціні.
Інших інвесторів відлякали контрольні пакети в руках монополістів. Тим часом Фонд Держмайна планує продаж держаного підприємства "Центренерго", куди входять три ТЕС, та контрольні пакети в 6 обленерго.
Аукціони планують провести лише після введення стимулюючих тарифів, так званого Раб-регулювання. Простими словами, інвестор вкладає кошти у розвиток мереж, а натомість отримує гарантовані відсотки від вартості майна. Та експерти побоюються, що ці проценти будуть шукати в тарифі на електрику.
Воно скоріше сприятиме видаткам населенню споживачів та промислових споживачів, а ніж надходженню інвестицій,
– пояснив експерт з енергетики Геннадій Рябцев.
Поки уряд нову методику відправив на доопрацювання. Нинішня приватизація на квитанції може вплинути лише опосередковано. Тариф встановлює Національна комісія з енергетики, однак спираються вони на розрахунки витрат, які надають власники обленерго.