47 років тому радянські війська разом із союзниками вторглися у Чехословаччину. Тодішні дії Москви мало відрізнялися від її теперішньої поведінки в Україні. На словах, вторглися, щоб врятувати від контр-революції. На ділі ж — бо не могли пережити, що сусід живе краще, і може вийти з варшавського договору.
Прокинувшись вранці 21 серпня 68-го року жителі Праги виявили за вікнами радянські танки. Союз тихенько протягом ночі ввів у Чехословаччину війська. Хоча ця країна входила у соціалістичний табір, у ній йшли демократичні перетворення.
Свобода слова, можливість їздити за кордон, завалені якісними товарами магазини і відкритість влади. Зміни назвали "празькою весною". Москву, як зараз, так і тоді, лякав сусідський настрій у бік демократії боялися, щоб Чехословаччина не вийшла з-під впливу і, як наслідок, не підірвала військову потужність Союзу.
Росія придушувала зміни єдиним зрозумілим їй способом — зброєю. Півмільйонне військо, в яке входили батальйони з усіх країн соціалістичного табору, перетнули кордон з гаслами про порятунок братнього народу від контрреволюції. Керівництво Чехословаччини віддало наказ не атакувати десятки разів потужніші війська окупанта. Втім, братський народ вперто не хотів визволятись — мали місце сутички між солдатами і цивільними, постійно проходили демонстрації.
А празький студент Ян Палах навіть спалив себе на знак протесту. За час конфлікту солдати вбили понад сто особливо активних протестувальників, а от бойові втрати окупантів — трохи більше десяти військових.
Радянському Союзу вдалося придушити "празьку весну" — керівництво країни змінили, реформи загальмували, найпрогресивніші громадяни виїхали з країни, щоб не потрапити під репресії. СРСР підписав з Чехословаччиною військовий договір, який передбачав, що радянські війська тимчасово залишатимуться на території країни нібито для охорони соціалістичної дружби.
"Тимчасово" війська Союзу дислокувались в Чехословаччині наступні 20 з гаком років. Правда, з міст танки таки виїхали. А от країну вже назавжди вони покинули тільки з розвалом Союзу.