Про це в ефірі 24 каналу розповіла віцепрезидентка Київської школи економіки (КШЕ) Наталія Шаповал. Вона пояснила, що для оцінки збитків працює весь уряд, місцева влада, КШЕ, а також 13 аналітичних центрів.
Важливо Ердоган підтвердив, що Туреччина частину російського газу оплачуватиме рублями
Наталія Шаповал пояснила, що розрахунки відбуваються переважно аналітично, тобто по тих обʼєктах, де конкретно можна оцінити збиток. Наприклад, аеропорти або великі підприємства.
Там, де є гарна фінансова звітність і зрозумілі збитки, то це пообʼєктна оцінка. Наприклад, для промислових обʼєктів це буде первісна вартість, яка береться з фінансових даних цієї компанії,
– повідомила Наталія Шаповал.
Вона зазначила, що там, де неможливо зробити пообʼєктну оцінку, для таких випадків використовуються оцінки на основі вартості та побудови схожих обʼєктів, які можна взяти, наприклад, в Prozorro. Або на основі вартості за одиницю.
В яких регіонах нарахували найбільше пошкоджень
"Найбільше пошкоджень, звичайно, мають Донецька та Луганська області. А також Чернігівська, Київська, Харківська області. Проте на всій території України, крім найбільш західних областей, вже є тисячі пошкоджень", – проінформувала віцепрезидентка КШЕ.
Як працювати із тимчасово окупованими територіями
За словами Наталії Шаповал, загалом для окупованих територій використовують підхід, де береться інформація від військово-цивільних адміністрацій згідно з їх оцінками. Також є випадки, коли використовують світлини з дронів або аерокосмічної зйомки.
Наприклад, для Горенки, Мощуна, Ірпеня у нас є дуже детальні оцінки за допомогою нових технологій. Я думаю, що надалі цього стане більше,
– акцентувала Наталія Шаповал.
Збитки щодо житлових будинків
Віцепрезидентка КШЕ зазначила, що це одна з найбільших втрат. Загалом збитки по житловій нерухомості становлять майже половину загальної суми – 48 мільярдів доларів.
Це приблизно 114 тисяч приватних будинків й близько 15 тисяч великих житлових багатоквартирних будинків. Тобто це сотні тисяч людей, які залишилися без житла. При цьому з цієї цифри в середньому 30 – 35% не просто пошкодження, а повне руйнування,
– повідомила Наталія Шаповал.
Вона зазначила, що, згідно з опитуваннями, близько 30% людей, у яких було пошкоджено або зруйновано житло, продовжують жити в цих будівлях.
Збитки щодо підприємств
Наталія Шаповал пояснила, що в цій категорії вони розділяються все по секторах. Наприклад, енергетику рахують окремо, агросектор також має окремі підрахунки. Крім того, звертають увагу на бізнес та промислові підприємства. Таких наразі в їх базі близько 388 обʼєктів на майже 9 мільярдів доларів.
"Ми окремо рахуємо нерухомість комерційну – рітейл, торговельні центри. Це вже майже 3 тисячі обʼєктів на приблизно 2 мільярди доларів. Напевно, це не вся нерухомість, але, я думаю, що вже велика частка, яку ми змогли зафіксувати станом на зараз", – розповіла Шаповал.
Підрахунки міжнародних експертів
За її словами, зараз Україна використовує оцінку Світового банку, де була команда, яка вже понад 30 років працює з країнами після катастроф чи стихійних лих. В них є стала методологія для розрахунку збитків, втрат й відновлення.
"Уряд України й ми, як партнери, теж працюємо по цій методології. Маю зазначити, що Україна значно поглибила ці дані, тому що таких масштабних випадків ще не було. В Україні ці розрахунки набагато детальніші", – додала віцепрезидентка КШЕ.
Станом на зараз скільки треба часу, щоб відбудувати найважливіше
Наталія Шаповал розповіла, якщо дивитися на середню вартість будівництва житла або доріг, яка була в Україні до початку війни, то це може зайняти до 10 років, тобто досить довгі проміжки часу.
Дивіться відео щодо збитків України через війну:
Останні новини зі сфери економіки України
- Фінансові втрати, пов'язані з блокадою Росією зерна в українських портах, є досить серйозними. Йдеться про прямі та непрямі втрати для нашого агропромислового комплексу, отже, й для усієї економіки.
- Для українських підприємців створили 6 програм. Їм допомагатимуть коштами та навчанням. Про це сказав прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Він зазначив, що проєкт "єРобота" запрацював з 1 липня.