Газові переговори у Відні
Войцицька: Україна розраховує на знижку, яка була раніше у розмірі 100 доларів. Україна веде справу в арбітражному суді Стокгольму з приводу недоотриманих 17 мільярдів доларів за транзит газу. Як і в будь-яких переговорах спочатку дві сторони заявляють свої максимальні бажання, а потім досягають компромісу.
Реалії полягають в тому, що ринок Європи все більше диверсифікується і відходить від монополіста Газпрому. Той факт, що Канада ввела санкції конкретно проти Газпрому – ще один важіль для зниження ціни.
Корольчук: ми дійсно подали справу до арбітражного суду, але як показує практика, під час розгляду справ країна змушена виконувати умови діючого контракту. Ми звернулись до Росії з офіційним проханням надати нам знижку, яку саме – це вже результат переговорів.
Росія надала Україні знижку у розмірі 15% – це усереднена знижка, яку Росія надавала у попередні роки. Більшу знижку отримували країни, які є в партнерських відносинах з РФ, або ті, хто є цікавим ринком для Росії.
Корольчук: більшу знижку Газпром не надав тому, що вони так само моніторять ринок і бачать, що, на превеликий жаль, той реверсний газ з доставкою в Україні коштуватиме 280-290 доларів. Раніше мова йшла про ціну за російський газ у розмірі 210 доларів, але при умові, що Україна до кінця року закупить 8 мільярдів кубометрів газу. Але зважаючи на те, що Україна не отримала кредит і ніяких гарантій Росії надати ми не можемо, то ціна і збільшилась.
Український видобуток газу
Войцицька: Верховна Рада прийняла закон про ринок газу, аби зробити цей ринок прозорим. Але з діючим рівнем фіскального тиску на галузь, газовидобувні компанії або зменшують, або зовсім згортають свої інвестиційні програми. За підрахунками експертів, внаслідок цього ми не дорахуємось від 1 мільярда до 1,5 мільярда кубометрів газу власного видобутку.
Заповнення газосховищ відбувається двома шляхами: від імпортного газу та власного видобутку. Це означає, що компанія замість того, аби продавати газ, повинна його закачувати у газосховища і нести за це збитки. Це ганебна ситуація.
Войцицька: такі умови були продиктовані складною ситуацією в країні. Основним гравцем на ринку газу є "Нафтогаз" – це монополіст. Ми підписали новий закон, який відповідає європейським стандартам, аби ввести на ринок газу нових гравців.
Формування тарифів
Войцицька: аудитори перевіряли методологію, але вихідні дані вони не перевіряли і перевіряти не будуть. Будь-яка аудиторська компанія мала би займатися таким дослідженням приблизно півроку або навіть і рік, а за місяць все перевірити просто неможливо. Потрібно фізично перевірити скільки є реальних активів, їх об'ємів та наявності.
За один день я отримала різних розрахунків по балансу газу, в яких було вказано різні цифри про видобуток та споживання газу.
Войцицька: компанія "Укрнафта" повинна видобутий газ направляти для населення. Але 60% від видобутого газу чомусь направлені в договори спільної діяльності.
В Європі середня температура у будинках 16-17 градусів. Треба готуватись до того, що температура цієї зими не сягне 25 градусів. А якщо буде сувора зима газу може не вистачити.