Про створення Єдиної помісної церкви в Україні задумалися ще у 91-му році. Адже Українська православна церква Київського патріархату та Українська Автокефальна церква не канонізовані.

Читайте також: Єдина помісна церква: про переваги і проблеми української автокефалії

Переговори про створення автокефалії Православної церкви в Україні тривали із Вселенським патріархом Варфоломієм щонайменше 4 роки. І, врешті, проблема зрушила з мертвої точки. Після чергового звернення з Києва Варфоломій раптом скликав Священний Синод, який присвятили єдиному питанню – наданню Томосу Українській православній церкві, тобто офіційному її визнанню. Зараз в Україні канонізована одна православна церква – Московського патріархату. Там вже заявили: створення помісної церкви без них – неможливе. А якщо українській церкві таки нададуть автокефалію, це тільки ще більше роздмухає конфлікт.

Вона не принесе громадянського спокою. Будуть конфлікти, будуть проблеми великі, і це держава має усвідомлювати. І будуть проблеми не тільки на заході України, а будуть по всій Україні,
– заявив речник УПЦ МП Миколай Данилевич.

У Київському патріархаті навпаки радіють: довіра до їх парафії зростає. Центр Разумкова оприлюднив нові дані, які свідчать, що майже половина українських православних називають себе парафіянами Київського патріархату, і лише п'ята частина – Московського. Хоча ще напередодні Революції Гідності все було навпаки.

В УПЦ КП вважають, що кінець цьому давньому суперництву покладе тільки створення Єдиної української церкви.

Якщо це питання не вирішувати, то ми будемо мати цей конфлікт роками, десятиліттями, якщо не століттями. І плоди цього конфлікту – окупація Криму, війна на Донбасі,
– сказав секретар Священного Синоду УПЦ КП Владика Євстратій.

Наступний Священний Синод, присвячений питанню української церкви, має зібратися на початку літа. І Патріарх УПЦ КП Філарет на всі 100% впевнений, що до річниці хрещення Русі, тобто кінця липня, Українська православна церква отримає очікувану автокефалію.

Більше – дивіться у сюжеті.