Але метод заборон і обмежень в більшості країн світу зарекомендував себе як не дуже ефективний у боротьбі зі споживанням алкоголю або курінням. Згідно з ВООЗ, сьогодні в світі близько 1,1 млрд повнолітніх курців, і до 2025 року їх кількість збережеться.

Більш того, етична і юридична грань між боротьбою з курінням/алкоголем і боротьбою з людьми, які вживають алкоголь/сигарети, дуже тонка. Коли мова йде про заборону реклами, про попереджувальні написи на пачках – це боротьба з популяризацією куріння та інформування про ризики. Заборона куріння в закладах і громадських місцях – це захист прав некурців. Але штучне завищення цін, через введення додаткового податку, обмеження місць або часу продажу – це вже сіра зона, що межує з порушенням базових свобод і прав споживачів. А обмеження доступу до менш шкідливих альтернатив паління (через заборони або штучне завищення ціни державою) – вже порушує права громадян. При чому як курців, так і некурців, які піклуються про своїх близьких, котрі палять.

Все це змусило уряди європейських країн подивитися в іншому напрямку – у бік підтримки технологічних і менш шкідливих альтернатив паління.

Європейські дослідження підтвердили: електронні гаджети для вейпігу і нагрівання тютюну набагато менш шкідливі, ніж сигарети.

Найвідоміша електронна альтернатива сигаретам в світі – це IQOS, розроблений Philip Morris International. З огляду на велику популярність цього пристрою в країнах Європи, в Японії і Південній Кореї, в Північній і Південній Америці, саме Айкос найчастіше стає об'єктом наукових досліджень. В основі його технології лежить нагрівання тютюну.

Системи нагрівання тютюну розроблені таким чином, щоб при їх використанні не було горіння і тління. Замість диму випаровується так званий тютюновий аерозоль з принципово іншим складом.

Сигаретний дим на 60% складається з продуктів горіння, серед яких є канцерогенні речовини, сильні алергени та чадний газ. Аерозоль від нагрівання тютюну на 76% складається з водяної пари. В цілому, аерозоль Айкос містить на 95% менше шкідливих речовин, ніж сигаретний дим. Схожа ситуація і з електронними сигаретами, там випаровується рідина.

Федеральний інститут оцінки ризиків Німеччини (BfR), німецький державний орган з контролю якості та захисту споживачів, провів власні дослідження складу аерозолю системи нагрівання тютюну IQOS. За даними BfR в аерозолі Айкос спостерігається зниження вмісту ключових токсичних речовин на 80-99% в порівнянні з сигаретним димом. Ці результати перегукуються з результатами схожих незалежних досліджень, який проводилися в Центрі серцево-судинної хірургії Онассіса і Університеті Патр в Греції, Національному інституті охорони здоров'я Японії, а також Лабораторії тютюну U.S. FDA.

У 2020 Вища рада охорони здоров'я Бельгії (CSS) представила науковий звіт про перевірку токсичності і безпеки систем для нагрівання тютюну. Результати однозначно свідчать на користь IQOS, хоч і вимагають довгострокових спостережень і продовження досліджень. Уряд Бельгії також підтвердив зниження впливу шкідливих продуктів і, як наслідок, зниження субхронічної токсичності після використання пристроїв для нагрівання тютюну в порівнянні зі звичайним сигаретами.

Більш того, в звіті говориться:

"У клінічних дослідженнях після переходу з звичайних сигарет на системи нагрівання тютюну спостерігалося значне зниження концентрацій біомаркерів впливу шкідливих і потенційно шкідливих сполук, хоча вони не вважаються повністю безпечним. Сприятливі зміни були також відзначені в деяких біомаркерах біологічного впливу, що дозволяє припустити, що існує можливість зниження ризику захворювання в разі відмови від звичайних сигарет на користь пристроїв з системою нагрівання".

Перехід з сигарет на електронні альтернативи може знижувати ризик раку легенів у 10-25 разів.

Міністерство охорони здоров'я Нідерландів спільно з Національним інститутом охорони здоров'я і навколишнього середовища (RIVM) і Управлінням з безпеки харчових продуктів і споживчих товарів ініціювали державне дослідження про вплив IQOS на здоров'я, а також потенційних ризиків і переваг від переходу на електронні альтернативи сигаретам. Науково-дослідна група оцінювала концентрацію і вплив на здоров'я 8 найбільш небезпечних канцерогенів, що містяться в сигаретному димі. За результатами дослідження було визначено, що перехід від сигарет на IQOS потенційно здатний знизити ризик раку легенів у 10-25 разів.

Електронні сигарети і системи нагрівання тютюну – це проміжний крок на шляху до відмови від куріння.

Більшість виробників систем нагрівання тютюну (IQOS, glo, lil) і е-сигарет (Juul, Elf Bar, Logic) стверджують, що їхні продукти не призначені для того, щоб з їх допомогою кидати курити. Але за даними незалежних спостережень (наприклад, американської статистики) 18% користувачів електронних сигарет і IQOS повністю кидають палити впродовж року. При цьому нікотиново-замісна терапія, яка позиціонується як головний медичний спосіб плавно відмовитися від куріння, допомагає тільки 10%.

З позиції фізіології виробники мають рацію – в парі/аерозолі є нікотин в плюс-мінус тому ж дозуванні, що і в сигаретах. В под-системах, як Juul, навіть більше. Хоча сам по собі нікотин особливої ​​шкоди не несе, на відміну від продуктів горіння, але все ж поки він надходить в організм, залежність залишається.

Але крім фізичної залежності від нікотину, існує ще умовна психологічна залежність. Тут мова йде про звичку, компульсивну поведінку, спосіб знизити рівень стресу. При цьому у психологічному аспекті є й інша, протилежна сторона – мотивація щось змінити. У момент, коли курець вирішує відмовитися від сигарет і перейти на менш шкідливу альтернативу, він робить ментальне зусилля, дає підсвідоме зобов'язання змінити щось у своєму житті на краще. І це в підсумку дає поштовх до подальших послідовних змін.

Беручи до уваги вищесказане, багато країн Західної Європи (Франція, Великобританія, Німеччина та інші) ввели особливий юридичний статус для менш шкідливих продуктів для курців, ввели їх в обов'язкові рекомендації лікарів курцям, зафіксували значно нижчу ціну ніж на сигарети та запустили серію соціальної реклами.