Санкції проти російських чиновників та компаній вперше наклали у 2014 році, після анексії Криму. За підрахунками аналітиків, щороку збитки від обмежень та заборон сягають десятків мільярдів доларів.

Щоправда, майже за 4 роки війни європейські та американські чиновники почали дещо послаблювати економічний тиск на Кремль. Заради польоту на Марс можна закрити очі і на російські агресію та звірства в Україні, вирішили у Євросоюзі і зняли частину санкцій проти Кремля.

Зокрема дозволили купувати у Росії паливо гідразин, яке потрібне для спільного європейсько-російського проекту – "ЕкзоМарс". Місія має на меті з'ясувати, чи існувало на червоній планеті колись життя. Тим часом США, на противагу ЄС, цього тижня посилили санкції проти Кремля. Зокрема, скоротили для російських банків та фінансових компаній термін погашення боргових зобов'язань вдвічі – до 14 днів.

У Вашингтоні запевнили, що поки і не думають про пом'якшення позиції щодо Росії. Перші обмеження проти Москви міжнародна спільнота почала застосовувати фактично відразу після початку агресії Кремля у 2014 році. І з того часу регулярно їх розширює. Загалом до санкцій приєдналися майже півсотні країн, серед них США, Канада, Японія, Норвегія, Швейцарія, Австралія, ЄС.

Читайте також: Росія і США за спиною в України домовлялись про зняття санкцій, – ЗМІ

Одними з перших обмежень були візові. Зокрема персонами нон-ґрата на Заході стали голова ФСБ Росії Олександр Бортніков, секретар голови Служби зовнішньої розвідки, екс-прем'єр-міністр Михайло Фрадков, екс-спікер Держдуми Борис Гризлов, президент Чечні Рамзан Кадиров та багато інших.

Серйозного удару завдали санкції і російським енергетичним, оборонним та фінансовим компаніям. Обмеження зокрема зачепили "Сбєрбанк", "Газпромбанк", "Роснєфть", "Газпромнєфть". Окремо діє заборона на експорт технологій, що дають російським енергокомпаніям можливість добувати нафту в глибоководних і сланцевих родовищах.

В оборонній сфері співробітництво згорнули з концерном "Калашников". І це лише найвідоміші російські компанії, які підпали під санкції заходу. Тож путінська збройна авантюра у Криму і на Донбасі дорого обходиться росіянами.

Читайте також: Ситуація у Кремлі достатньо серйозна, – військовий експерт про Путіна і еліту

Крім того, що багато секторів економіки не мають тепер доступу до сучасних технологій, суттєво збіднів і російський бюджет. За різними підрахунками, 3 роки санкцій коштували Росії 200 мільярдів доларів. І хоча, кажуть оглядачі, навряд чи це призведе до цілковитого падіння режиму, однак імперські апетити Путіна суттєво вгамує.