Про це він написав 6 травня. Зокрема мова йде про законопроєкт президента Володимира Зеленського, який передбачає створення Етичної ради, трьох членів якої має номінувати Рада суддів України, ще трьох – міжнародні та іноземні організації.

До теми Зеленський перепризначив заступника Тупицького членом Венеціанської комісії

Заява Матті Маасікаса щодо Вищої ради правосуддя

"Сподіваємось, ця дуже важлива думка прокладе шлях до встановлення процедури відбору до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (законопроєкт 3711-д), а також дасть напрямок поточним дискусіям щодо реформування Вищої ради суддів та нового закону про НАБУ", – зауважив Маасікас.

Посол додав, що особливо важливим пунктом у висновку комісії є участь міжнародних експертів в органах відбору і їх вирішальний голос в ухваленні рішень.

Венеційська комісія вважає необхідним, щоб після повторного голосування, голосування групи, що має щонайменше два голоси міжнародних експертів, переважало,
– заявив посол Євросоюзу. 

Він також розповів, що це важливо не тільки для встановлення довіри до судової влади, а й з точки зору національного суверенітету. Нинішні члени Вищої ради правосуддя будуть тільки відсторонені, натомість рішення про звільнення залишиться за органом, що їх призначає. 

Коротко про висновок Венеційської комісії щодо законопроєкту №5068

  • 5 травня Венеційська комісія показала висновок стосовно президентського законопроєкту про конкурсний добір та перевірки членів української Вищої ради правосуддя. 
  • Зокрема, комісія зауважила, що саме незалежні експерти, номіновані міжнародними партнерами України, а не судді, повинні мати визначальний вплив на рішення Етичної ради.
  • Вважають, що рішення мають ухвалювати більшістю голосів, але підтримка щонайменше двох міжнародних експертів є обов'язковою. Якщо голоси розподілятимуться порівно, перевага має бути за міжнародними експертами.

Коротка передісторія

  • У листопаді 2020 року Володимир Зеленський звернувся до Венеційської комісії для оцінки стану антикорупційної системи в Україні.
  • Це сталось після того, як КСУ ухвалив рішення скасувати кримінальну відповідальність за брехню у деклараціях. Зеленський попросив оцінити, чи дотримався суд всіх вимог, коли ухвалював таке рішення.
  • У грудні комісія опублікувала своє рішення щодо конституційної кризи в Україні та рекомендувала змінити закон про КСУ.
  • У березні Венеціанська комісія позитивно оцінила положення законопроєктів №4533 і №4533-1, які стосуються діяльності КСУ. Щоправда, комісія внесла свої пропозиції, які стосуються запровадження градації видів дисциплінарних стягнень для суддів КСУ, конкурсного відбору суддів, можливості перегляду рішень КСУ тощо.