Головною тезою висновку стало те, що міжнародні експерти повинні мати вирішальну роль у процесі відбору майбутніх членів ВРП та перевірки на доброчесність чинного складу.

До теми Реформа КСУ: Венеційська комісія надала висновок щодо закону

Що передбачає законопроєкт

Так, законопроєкт №5068 президента Володимира Зеленського передбачає створення Етичної ради, трьох членів якої має номінувати Рада суддів України, ще трьох – міжнародні та іноземні організації.

Етична рада має добирати кандидатів до ВРП та перевіряти на доброчесність членів.

Висновок Венеційської комісії

Комісія зауважила, що саме незалежні експерти, номіновані міжнародними партнерами України, а не судді, повинні мати визначальний вплив на рішення Етичної ради.

Вважають, що рішення мають ухвалювати більшістю голосів, але підтримка щонайменше двох міжнародних експертів є обов’язковою. Якщо голоси розподілятимуться порівно, перевага має бути за міжнародними експертами.

Що кажуть експерти про висновок

Експертка "Центру протидії корупції" Галина Чижик вважає, що така позиція Венеційської комісії є реакцією на численні факти негідної поведінки представників судової влади України.

Лише у березні з’їзд суддів обрав чотирьох нових членів Вищої ради правосуддя без будь-яких конкурсів чи перевірок на доброчесність. Троє з чотирьох обраних були включені до так званого списку наперед узгоджених кандидатів, про що стало відомо напередодні суддівського голосування,
– сказала Чижик.

Що таке Вища рада правосуддя?

Це фактично головний орган в системі судової влади країни. Члени ВРП можуть повністю контролювати призначення та звільнення суддів, їх захист від неправомірних посягань та притягнення до відповідальності.