Європейці тимчасом скасували візит українського Президента до столиці ЄС. Мовляв, вибіркове правосуддя в Україні та вирок Тимошенко змушують чекати кращих часів для розмови. Натомість, Віктор Янукович зрозумів дипломатичний ляпас з боку Брюсселю по-своєму.
“Ми завжди будемо зустрічатися з ЄС як партнери, з представниками Єврокомісії тоді, коли буде необхідність, на двосторонньому рівні. І цей випадок не виняток і він ставитися до тієї системи, яка у нас є у взаєминах”, - сказав Президент України Віктор Янукович.
Кілька років офіційних переговорів України про політичну асоціацію з ЄС, робота дипломатичного корпусу, вибудовування стосунків з Брюсселем і запевнення у незворотності обраного курсу, схоже, залишаються позаду. Кремль шансом скористався і у Донецьку знову заговорили про Митний союз.
“Наші українські колеги, іноді високопоставлені чиновники, кажуть: ось для нас питання вступу в Митний союз не стоїть, краще б воно стояло. Якщо мова йде про інтеграційні процеси, доведеться вступати повністю, підписувати всі документи і брати всі зобов'язання”, - зазначив Президент Росії Дмитро Медведєв.
Про газ на донецькому форумі теж говорили. За зачиненими дверима. Співпраця ж в інших галузях втаємниченою не була.
“Президентам вистачило 2 годин, аби оформити науково-технічну співпрацю двох країн. А от таке наболіле для України газове питання знову повисло у повітрі - президенти лише натякнули, що сторони домовилися”, - каже кореспондент Вікторія Лісецька.
Хоча офіційною темою зустрічі була саме науково-технічна співпраця, тема газу висіла в повітрі. Разом з президентами до Донецька прибули міністри енергетики, голови “Нафтогазу” та “Газпрому”, представники української бізнес-еліти, чиї підприємства є найбільшими споживачами російського “блакитного палива”. Всі обіймалися, цілувалися, тішилися спілкуванням один з одним, але не з журналістами.
“Ми перебуваємо в робочому процесі, тому поки робочий процес завершиться - прогнози робити…”, - каже голова НАК "Нафтогазу України" Євген Бакулін.
“Позиція "Газпрому" завжди конструктивна”, - закінчив голова "Газпрому" Олексій Міллер.
“Ми працюємо по найбільш широкому спектру питань в енергетичний сфері - в тому числі і з питань взаємоінтеграції наших активів”, - сказав міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко.
Чи передбачає така взаємоінтеграція формулу "труба в обмін на знижку на газ" українські чиновники не кажуть.
Більш говіркі росіяни. Запевняють, чинні контракти їм подобаються. Так само, як і українська газова труба.
“Я не впевнений, що сьогодні є такі аргументи, які б припускали корінний перегляд. Українська ГТС - одна з найбільших в світі, виконує солідні функції - і з цією точки зору вона не може бути нецікавою”, - зізнається статс-секретар Міненерго РФ Юрій Сентюрін.
А от глави держав на публіку більше говорили про футбол, аніж про газ.
“Ми знаємо, що потенціал наших команд - і “Зеніту”, і “Шахтаря” - дуже великий”, - сказав Президент України Віктор Янукович.
“Ми розраховуємо, що всі футбольні заходи будуть сприяти зближенню наших держав”, - додав Президент РФ Дмитро Медведєв.
Чим здивували експертну спільноту. У аналітиків своє бачення: кажуть, охолодження стосунків Брюселлю та Києва надалі лише підігріватиме “газове питання”.
“Безумовно, рішення Єврокомісії відкласти приїзд Януковича підштовхує його в бік Росії, а це великий пакет, який включає і газовий контракт. Можу припустити, що газовий контракт буде скоригований не так, можливо, жорстко, як того хоче Україну”, - вважає головний редактор "Ехо Москви" Олексій Венедиктов.
Експерти прогнозують, що контракти, якщо і переглядатимуть, то до Нового року. Адже Росії потрібно планувати адекватний бюджет на 2012 рік. А от в український бюджет вже заклали максимальну ціну на газ, згідно з чинними угодами.
“Стрес-тестовий період для інтеграційних транзитів України - чи європейського чи СНДівського - це буде кінець листопада. Саме тоді ми будемо більш чітко розуміти чи влада буде маневрувати і блефувати далі, чи буде змушена таки обрати якийсь євроінтеграційний вектор”, - сказав політолог Вадим Карасьов.
За океаном вектор української влади вже чітко визначили. Та якщо офіційні особи обмежуються дипломатичним лексиконом, їхні радники в оцінках більш розкуті. Колишній радник президентів США Збігнев Бжезинський відкрито називає Президента Януковича "диктатором корумпованої країни".