Нещодавно голова Державного агентства водних ресурсів України Ірина Овчаренко заявила, що з 2018 року порушників екології через суд позбавлятимуть права на спецводокористування.

Суспільство згадує про річки лише тоді, коли на них трапляються забруднення або надзвичайна ситуація. В цьому році Держводагентство під патронатом міністра екології розпочинає претензійно-позивну роботу щодо скасування дозволів на спецводокористування недобросовісних підприємств, заявила Овчаренко.

Але декларація таких намірів ще не означає, що судові заходи проти забруднювачів води будуть результативними, вважає голова правління ВГО "Зелений Фонд" Максим Фролов.

Процесуальне законодавство і законодавство про судоустрій навряд чи зможуть адекватно відповісти на екологічні виклики часу. Для того щоб позбавити підприємство дозволів на скиди, органу контролю і прокуратурі належить пройти кількарічний шлях усіх судових інстанцій з неочікуваним результатом, що залежить від відомих обставин, зазначає експерт.

Наслідки забруднення води
Наслідки забруднення води / Фото сайту НВ райради

Тому треба створювати законодавчі передумови для впровадження "презумпції вини забруднювача" у екологічних справах, враховуючи їхню винятковість та загрозу для життя і здоров‘я людей. У разі незгоди з рішенням органу екологічного контролю суб‘єкт господарювання завжди зможе оскаржити рішення про припинення його діяльності у суді.

Голова Держводагентства повідомила, що їхнє відомство "вже звернулося до Адміністративного суду щодо Понінківської картонно-паперової фабрики, яка є постійним забруднювачем річки Хомора". Українські екологи підтримують дії агентства.

Читайте також: Закон "Про стратегічну екологічну оцінку": Рада дарма "тягне кота за хвіст"