Серед присутніх і ті, кому тоді вдалося вижити.

“Зараз мені веселіше жити, ніж було. Тоді не було радості, тоді тільки було думок - де вигребти щось, з’їсти. Липу рвали,сушили, товкли, пекли млинці, жом брали, пекли млинці, полову. А потім вже весна прийшла”, - розповіла свідок Голодомору 1932-1933 рр. Галина Михайлівна.

З поминальними стрічками і два українські Президенти - Леонід Кравчук та Віктор Ющенко з родиною.

Вшанували пам'ять і представники усіх церков - вони відслужили поминальну месу.

Зі співчуттями прийшли і представники дипкорпусу. Посли та консули 23 держав, зокрема Німеччини, Франції, Австрії, Сербії, Бельгії, Канади.

Українці ж згадували рідних, що не дожили дотепер, у 32-32-х роках горе торкнулося більшості родин.

“Наші рідні загинули в ті роки, півродини. Моя рідна бабуся розповідала, що забирали борщ, викидали на сніг немовлят”, - каже Юрій.

“Мої родичі з Житомирщини добре пам’ятають, що там було в цей час, а по-друге, я щороку сюди приходжу”, - сказав екс-прем'єр-міністр України Юрій Єхануров.

“Ми зробили багато, щоб в світі зрозуміли, що це була за трагедія, який це був жахливий злочин проти українців, але це лише частинка від того, що ми повинні були зробити. Нам ще треба довго працювати над тим, щоб цей страшний злочин був донесений до світу, а головне - до свідомості кожного українця”, - сказав екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко.

Загалом, кажуть організатори, захід відвідало щонайменше 5 тисяч українців. Щороку відзначають зацікавленість трагічними сторінками історії й у молоді, не в останню чергу, завдяки Інтернету.

“Всі соціальні мережі сьогодні були переповнені закликами приєднатися до акції і закликами просто поставити свічку. Я думаю, цим шляхом варто рухатися, тому що це працює”, - каже Володимир Шейко.

Єдині, хто не був помітний серед гостей - представники чинної влади, зазначають учасники заходів. Президент Янукович, разом зі своїми трьома попередниками, поклав квіти біля меморіалу ще вранці.

“Другий рік поспіль державна влада, змушена громадськістю бодай якось вшановувати цей день, робить це вранці, попри те, що чинний указ Президента з 98-го року про 16-ту годину, як загальнонаціональну хвилину мовчання і загальнонаціональні відзначення. Але, я думаю, це може і добре, тому що це певне випробування, наскільки міцною, наскільки справді живою є пам’ять серед громади. І, як показує така велика кількість людей, які тут зібралися, ця пам’ять жива, і це те, що буде передано наступним поколінням”, - переконаний організатор заходу Володимир В'ятрович.

Поминальні заходи завершили загальнонаціональною хвилиною мовчання. Потім біля Меморіалу та у вікнах власних домівок в пам’ять про жертв Голодомору українці запалили десятки тисяч свічок.