"У нас в університеті вже рік триває епопея з ремонтом стадіону. Тому що, поки зробили спочатку тендер на техніко-економічне обґрунтування, далі експертиза. Поки робили техніко-економічне обґрунтування експертизу зросла вартість матеріалів і послуг. Тепер треба переробляти і зачароване коло. Маючи кошти, не малі скажімо кошти у цьому спеціальному фонді кошторису ми не можемо зробити те, що є невідкладним", - каже проректор КНУ ім. Т.Г.Шевченка Володимир Бугров.

У профільному парламентському комітеті вже готові підтримати пропозиції ректорів і чекають подання документа урядом. Кажуть, це дозволить ВИШам самостійно вирішувати, коли і на що витрачати зароблене.

"Це дозволити університетам відкривати банківські рахунки і залишити на розсуд університетів ці тендерні процедур, які відносяться до спецкоштів. Щодо прозорості використання цих коштів - нема ніяких проблем. Є КРУ України, є рахункова палата, є комісія по цінах", - вважає перший заступник голови Комітету з питань науки і освіти ВР, ПР Максим Луцький.

Фінансова автономія вишам не загрожує, кажуть в опозиції. Адже, якщо зараз ректорів обирають, у разі ухвалення закону, їх будуть призначати в Міністерстві освіти.

"Це автономія мишки не їсти сир у мишоловці. У випадку, коли ректора призначають і знімають перстом з міністерства все решта є лише декораціями для надання демократичності його обранню. То право розпоряджатися коштами чи будь-які інші заклинання на тему фінансової автономії є лише фікцією", - переконана член Комітету ВР з питань науки і освіти, НУ-НС Леся Оробець.

Нагадаємо, урядовий законопроект про вищу освіту ще знаходиться на стадії розробки. Його попередній варіант, поданий регіоналами Олександром Єфремовим і Максимом Луцьким, був відкликаний ще у квітні, оскільки не сподобався Президенту країни. Відтак, на сьогодні у Парламенті зареєстровано лише один проект закону про вищу освіту, авторства постійного представника Президента у Верховній раді Юрія Мірошниченка. Він фінансової свободи не пропонує, але і виборність керівництва ВИШів не скасовує.