Втім, все ж декілька особливих традицій у Польщі є. Як поляки відзначають головне свято року, що таке "вігілія" і яким має бути стіл у вечір перед Різдвом, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
До теми Куди їхати за святом: найкращі різдвяні ярмарки Європи
Різдвяна ялинка в Польщі: в чому її унікальність
У Польщі різдвяна ялинка стала невіддільною частиною святкових урочистостей, знаменуючи собою давню традицію, яка бере свій початок у ХІХ столітті в містах і на початку XX століття в сільських громадах.
Характерно, що польські ялинки часто прикрашають не лише іграшками, але й безліччю яблук, цукерок, горіхів, печива та солом'яних зірок. Ці прикраси мають важливе значення, уособлюючи врожай і родючість. На верхівку дерева сім'ї традиційно поміщають символічну Вифлеємську зірку.
Ялинку одразу ж ставлять поряд зі святвечірнім столом. Під нею також розміщують ясла Ісуса, відомі під назвою "żłóbek".
Крім того, на Різдво у Польщі сім'ї обмінюються подарунками, які часто кладуть саме під ялинку. Цей звичай символізує дари, які принесли Ісусові царі зі Сходу. Прикметно, що подарунки, які готують до цього свята, як правило, більш коштовні та омріяні.
На Різдво у Польщі обов'язково обмінюються подарунками / Фото Shutterstock
Вігілія: традиції Святвечора в Польщі
Увечері 24 грудня родини по всій Польщі збираються разом, щоб відсвяткувати Святвечір – Вігілію. Традиційно вечеря починається після того, як на небі з'являється перша зірка.
- Підготовка столу
У польських сім'ях зберігається важлива традиція: за столом залишають порожнє місце. Цей незайнятий стілець і вільна тарілка слугують жестом гостинності для тих, хто цього потребує, забезпечуючи місце для знедолених, які можуть шукати притулку. Також цей символічний знак вшановує пам'ять померлих родичів.
Під час підготовки до Wigilii сервірування столу має важливе значення поряд з їжею. За традицією, на нього кладуть сіно і накривають скатертиною, що символізує вифлеємську стайню, де народився Ісус. Також на столі упродовж усього Святвечора має горіти свічка, яка втілює вогонь Божої любові.
Важливу роль у традиційному святковому декорі відіграє і дідух. Це сніп із жита, пшениці або вівса, який символізує добробут, багатство та хороший урожай. Дідух ще вважається символом домашнього затишку та святкової атмосфери.
Коли стіл готовий, за ним збирається сім'я та подаються пісні страви.
- Свята вечеря
Сім'ї починають різдвяну вечерю зі спільної молитви або читання Біблії. Після цього члени родини розділяють між собою облаток (opłatek) – традиційний прісний хліб, приготований із борошна та води. Цей звичай походить від ламання хліба під час Тайної Вечері й символізує дух прощення та примирення. У польській культурі прийнято, що ті, хто має невирішені конфлікти, не сідають разом за різдвяний стіл.
У Польщі традиційно у Вігілію родина ділиться облатками / Фото Shutterstock
Після цього розпочинають споживання пісних різдвяних страв. Польське меню не сильно відрізняється від українського.
Головне місце на святковому різдвяному столі займає кутя – святкова каша, яка за традиційним рецептом готується з вареної пшениці, змішаної з маком і медом, волоськими горіхами та родзинками.
У Вігілію на столі має бути 12 пісних страв:
- Борщ з вушками.
- Вареники з капустою та грибами.
- Кутя.
- Оселедець.
- Узвар.
- Голубці з гречкою та грибами.
- Грибний суп.
- Короп.
- Локшина з маком, медом та горіхами.
- Капуста з горохом.
- Маківник (маковий пиріг).
- Пряники чи пампухи.
Алкоголю зазвичай на столі немає, хоча все залежить від сім'ї. У деяких оселях вино або горілка можуть супроводжувати певні страви. Однак гостям слід бути обережними, розглядаючи алкоголь як подарунок, оскільки деякі господарі можуть розцінити це як порушення усталених святкових традицій.
До теми Чим відрізняються традиції святкування Різдва в різних країнах і Україні
Колядки на Святвечір
Ще одним важливим традиційним різдвяним звичаєм у Польщі, який неодмінно супроводжує Вігілію, є спільний спів колядок під час вечері за столом. Також колядують від хати до хати й отримують за це гроші чи солодощі.
Найпопулярнішими колядками є:
- "Wśród nocnej ciszy";
- "Cicha noc";
- "Bóg się rodzi";
- "Lulajże Jezuniu";
- "Przybieżeli do Betlejem";
- "Dzisiaj w Betlejem".
Зберегли поляки й вертепи – різдвяні вистави. З ними ходять по містах і селах ще протягом тижня після Різдва, аж до Нового року.
В Польщі на Різдво заведено колядувати / Фото Shutterstock
Різдво у Польщі
Традиційно після Вігілії родина у Польщі вирушає в костел на святкову месу, яка має назву Пастерка. За традицією, це згадка про прибуття до Вифлеєму пастухів, які першими вклонилися новонародженому Христу. Звичай відправляти нічну літургію був запроваджений у церкві в V столітті й з християнством дійшов до Польщі. Пастерка вважається початком святкування Різдва в Польщі.
Наступний день після Святвечора – 25 грудня – називається Різдвом, а 26 грудня є другим днем Різдва, яке відзначається в пам'ять апостола святого Стефана, першомученика за християнську віру.
Зазвичай у ці святкові дні багато поляків користуються можливістю відвідати родичів у різних містах, провести час із друзями або просто насолодитися спокоєм сімейних зустрічей.
Варто зауважити, що хоча день Різдва і наступний день також є частиною святкових урочистостей, саме Вігілія 24 грудня займає центральне місце, відображаючи глибокі сімейні зв'язки та столітні традиції польського народу.
Нагадаємо, безпечно переказати кошти рідним в Україну можна з будь-якої точки Європи, зокрема з Польщі. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Процес буде максимально швидким, зручним та за вигідним курсом. А якщо долучитися до програми "Запроси друга", буде змога ще й отримати приємні грошові бонуси!