Станом на 2024 рік українці продовжують активно прибувати до Польщі. За даними Євростату, лише від червня до серпня почати нове життя на її території вирішили понад 10 тисяч осіб. Польща йде їм на зустріч. Рада міністрів продовжила термін дії тимчасового захисту до 30 вересня 2025 року. Окрім того, як і раніше, у Польщі видають карти побиту.

Зверніть увагу Не лише про кошти: чим особливий сервіс TransferGo

Міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo вже розібрався, чим вони відрізняються, та що вигідніше обирати для себе у 2024 році.

Головне про тимчасовий захист

Оформити тимчасовий захист можна на території однієї з країн ЄС. Найчастіше українці обирають його у Польщі, Німеччині та Чехії.

Тимчасовий захист на території Польщі українцям надають від 2022 року (разом із кодом PESEL). За цей час ним скористалися сотні тисяч людей. Зокрема, з тимчасовим захистом українці отримують у Польщі такі права:

  • жити на території країни;
  • вільно та офіційно працевлаштовуватися;
  • здобувати освіту;
  • отримувати допомогу;
  • навчатися на безплатних курсах (зокрема, мовних).
  • користуватися послугами місцевих лікарів.

Люди, які користуються тимчасовим захистом, можуть виїжджати з території Польщі. Водночас якщо не повернуться упродовж 30 днів, статус PESEL UKR (а з ним і всі виплати) скасовують. На щастя, тимчасовий захист можна поновити. Для цього потрібно надати офіційний запит до адміністрації. Хоча завжди існує ризик, що прохання відхилять. Це може статися, якщо людина, наприклад, прибула з регіону, де не ведуться бойові дії.

Загалом у Польщі готові продовжувати надавати тимчасовий захист українцям. Прогнозують, що ближче до зими кількість новоприбулих може ще збільшитися. У МЗС Польщі закликали готуватися до цього. Зокрема, організовувати більше робочих місць.

Українці можуть отримати тимчасовий захист у Польщі
Українці оцінюють Польщу як комфортну країну для життя / Unsplash

Які права надає карта побиту

Карта побиту також фактично урівнює іноземців та поляків у правах. Зокрема, вона надає права:

  • вільно жити на території Польщі;
  • офіційно працевлаштовуватися;
  • перебувати в інших країнах Шенгенської зони;
  • оформляти медичну страховку;
  • відкривати рахунки у банках;
  • отримувати водійські права;
  • відкривати кредит.

Варто зауважити, що є два типи карт побиту:

  • Кarta czasowego pobytu – від 1 до 3 років;
  • Кarta stałego pobytu – термін дії – необмежений, однак картку необхідно обновляти раз на 10 років.

Загалом карта побиту надає більше можливостей, аніж тимчасовий захист. Людина, яка отримала її, може вільніше почуватися, мандруючи або приїжджаючи у справах до інших країн. Якщо тимчасовий захист надає можливість виїхати з Польщі лише на 30 днів, карта побиту дозволяє за потреби навіть прожити в іншій державі до 90 днів. Окрім того, українці з картою побиту можуть будувати кар'єру у більш довгостроковій перспективі, а також оформлювати кредити або іпотеку.

Що активніше обирають українці

Попри переваги карти побиту, українці частіше обирають для себе тимчасовий захист. Мовиться насамперед про людей, які планують повернутися в Україну, коли тут стане безпечніше. Враховуючи це, їм немає сенсу оформляти карту побиту.

Варто зауважити, що українці чудово інтегруються у життя в Польщі. Якщо спершу вони шукали роботу у місцевих бізнесів, то зараз активно самі їх відкривають. За 2 роки наші люди створили сотні робочих місць. Часто вони працевлаштовують українців.

До слова, іноземці дуже цінують українське й зауважують, що це маркування стало знаком якості.

Що варто знати українцям у Польщі
Українці успішно інтегруються у життя у Польщі / Unsplash

Нагадаємо, що допомогти матеріально рідним в Україні можна з будь-якої точки Європи. Зокрема, з Польщі. Для цього варто скористатися послугами міжнародного сервісу TransferGo. Процес буде швидким, зручним та за вигідним курсом. Якщо ж ще долучитися до програми "‎Запроси друга", можна отримати й приємні грошові бонуси.