Про це повідомляє "Апостроф".

"Вчора в.о. голови комітету Олександр Бакуменко зачитав лист про те, що Ярослав Гадзало, Президент Академії Аграрних наук, у відпустці, і просить відстрочити. А на який період – я не знаю", – розповів Петро Юрчишин, член аграрного Комітету ВРУ.

Серед питань, які планували розглянути на засіданні комітету, крім власне звіту про роботу Академії – розпорядження земельним банком НААН, використання коштів, що виділяють на фінансування академії, стратегія подальшої роботи установи.

Також депутати хотіли отримати пояснення фактів, озвучених у ЗМІ щодо планів продажу будівлі Академії, а також високого рівня витрат самого Гадзало. Основні нарікання викликає неефективність використання земель НААН, яка не дотягує навіть до середньоарифметичного по галузі при більш високій якості грунтів.

Багато є нарікань, багато було в комітеті різних, скажімо так, спроб перевірити що там відбувається, які не увінчалися успіхом. Тому виникла необхідність заслухати звіт на засіданні комітету. Думаю, що в такій ситуації потрібно це робити. І в пресі багато друкують, і в комітеті ВРУ точиться багато розмов про використання землі НААН,
– розповів нардеп Леонід Козаченко.

Юрчишин запевнив, що це тимчасова відстрочка і назвав звіт Президента Академії Аграрних наук "неминучим".

"Я нічого не маю проти науки, вона повинна отримувати нормальне фінансування і розвиватися. Але є складова корупції, і за це треба відповідати. Земля академії найкраща за вмістом гумусу, і повинна давати, як мінімум, 10 тисяч гривень з гектара. Тобто, країна повинна отримати, тому що це земля державна в розпорядженні у Академії, 4 мільярди гривень. Такі гроші потрапили я не знаю куди, і це не перший рік. За останні три роки під керівництвом Гадзало ситуація стала кризовою", – сказав він.

Як пояснюють депутати, останнім часом вони отримували багато листів-звернень громадян – жителів округів, де розташовані землі НААН щодо їх використання.

До мене прийшло безліч листів з мого округу, де були ферми, хороші поля, колосились урожай, а на сьогодні всі знищено. Звичайно, оцінити чи є тут склад злочину повинен сказати суд. А керівники ДП повинні всі бути атестовані на відповідність займаній посаді,
– сказав Юрчишин.

"З моєї точки зору, є і справедливі, і деякі суб'єктивні підходи. Але в цілому я думаю, що це така ситуація, яка потребує розгляд на комітеті", – наголосив Козаченко.

Раніше в розслідуванні, присвяченому діяльності Національної академії аграрних наук журнал "Кореспондент" оцінив тіньовий оборот, генерований земельним банком НААН в 120 мільйонів доларів щорічно. Корупційна рента формується на різниці між офіційно декларованим доходом від оренди земель академії і ринковому рівнем ставок.

За підсумками 2016 року середній дохід з 1 га, включаючи доходи від наукової діяльності у НААН склав всього 728 гривень, при тому, що вартість оренди держземлі за підсумками 2016 року в середньому по Україні – 2249,8 грн/га. В середньому 45% земельного банку НААН – це близько 230 тисяч га здають в оренду. Також місяць тому стало відомо про переговори про продаж головного офісу Президії Національної академії аграрних наук, який розташований в історичній будівлі на Печерську структурам "Ощадбанку Росії". Як повідомив на своїй сторінці в Facebook депутат Київради Ярослав Діденко, сума угоди – 35 мільйонів доларів.

Відставку глави НААН повинні були розглянути на позачергових зборах членів Національної академії аграрних наук України 7 грудня, проте за Ярослава Гадзала заступився перший віце-прем'єр Степан Кубів, який несподівано відвідав засідання.