Збірна Франції з футболу за свою історію двічі ставала чемпіоном світу. Окрім вже згаданого 2018 року, вперше це сталося в 1998 році, коли саме Франція була господаркою турніру. Саме після цього для європейських збірних розпочалося "прокляття чемпіонів", розповідає 24 канал спільно з партнером HLIBNY DAR в спецпроєкті "Шлях до Катару".
Детальніше Прокляття чемпіонів: як команди, що вигравали Мундіаль, провалювалися на наступному турнірі
Ті європейські країни, які ставали чемпіонами, на наступному турнірі з ганьбою провалювалися та не виходили з групи. Так було з Францією, Італією, Іспанією та Німеччиною. Ще нещодавно здавалося, що Франція у 2022 році зламає це прокляття. Але чим ближче до турніру, тим все більше сумнівів, що це станеться.
Втрата ключових гравців
Чи не головна причина – команда втратила декількох ключових гравців. Серед них півзахисник Н'Голо Канте, який точно пропустить ЧС-2022. Він один з тих, хто і привів Францію до чемпіонства у 2018 році. Цього разу доведеться обходитися без нього. Цілком ймовірно, що на турнірі не буде і його партнера Поля Погба. Креативний півзахисник теж травмований, але може і встигнути відновитися до Мундіалю.
Сама втрата цих двох гравців – чи не найбільша проблема у французів. Це визнають і в команді. Адже вони були як і явними лідерами, так і чимало робили на полі. В обох – чималий досвід, у тому числі у матчах найвищого рівня.
Не відомо, чи зіграє центральний захисник Рафаель Варан. Коли він отримав травму в матчі за Манчестер Юнайтед, то покидав поле зі сльозами на очах. І це явно було не від фізичного болю, а через те, що гравець може пропустити ЧС-2022.
Голкіпер Майк Меньян останні два роки вважається топовим воротарем. І він теж буде поза заявкою на турнір. Хоча його втрата поки не така значна, адже основним голкіпером в збірній Франції вважається Уго Льоріс.
Топовий підбір
Та збірна Франції – це та команда, яка має по декілька гравців на кожну з позицій. Не завжди заміна є рівнозначною. Але топових гравців вистачає. Для прикладу, замість Канте та Погба в центрі поля можуть зіграти Едуардо Камавінга чи Орельян Чуамені. У них немає такого досвіду, але обоє виступають за Реал. У захисті замість Варана можуть зіграти Жуль Кунде, Вільям Саліба чи Дайот Упамекано.
А от щодо нападників, то головному тренеру Дідьє Дешаму доведеться добряче подумати про те, кого внести в заявку, а кого залишити поза нею. Карім Бензема, Кіліан Мбаппе, Олів'є Жиру, Антуан Грізманн, Усман Дембеле, Крістофер Нкунку – просто шалений підбір виконавців групи атаки.
Тож жалітися на втрату гравців – це "хороша спроба", але якщо збірна Франції провалиться на турнірі та не вийде з групи – навряд чи Дешам залишиться на своїй посаді після такого.
Варте уваги Від викрадення "Ніки" до статусу недоторканного: історія трофея чемпіонату світу з футболу
Чаклунський скандал
Ще однією "проблемою" для збірної Франції можуть стати стосунки між футболістами. Їм не вперше потрапляти в такі скандальні ситуації.
Для прикладу, Каріма Бензема не викликали до збірної Франції з 2015 року після скандалу, де його звинуватили у шантажуванні свого партнера по збірній Матьє Вальбуена. Через це Бензема не поїхав на Євро-2016, де Франція дійшла до фіналу, та на ЧС-2018, де французи стали чемпіонами. Лише у 2021 році він повернувся до збірної Франції та зіграв на Євро-2020. Але в тому ж 2021 році суд визнав Бензема винним у справі про шантаж.
Цього разу скандал виник між Полем Погба та Кіліаном Мбаппе. Один з братів Погба заявив у ЗМІ, що Поль користався послугами шаманів, щоб накласти прокляття на Мбаппе. Це було у 2019 році, коли Погба виступав за Манчестер Юнайтед, і в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів "червоним дияволам" випало грати проти ПСЖ, де виступав Мбаппе. Хай там як, але "прокляття", якщо воно було накладено, спрацювало. Після поразки вдома з рахунком 0:2, МЮ обіграв ПСЖ на виїзді 1:3 та вийшов у чвертьфінал Ліги чемпіонів. А Мбаппе в цьому матчі був не схожий сам на себе.
Правда, поки невідомо, які стосунки між Мбаппе та Погба після таких заяв. Але певну тінь на стосунки у збірній Франції воно кидає.
Окрилений "Золотим м'ячем"
Та якщо говорити про збірну Франції, то не можна обійти стороною Каріма Бензема. І цього разу не про його кримінальне минуле. А про вручення йому нагороди "Золотий м'яч" у 2022 році.
Цього разу мало в кого були сумніви, що саме Бензема здобуде цю нагороду. Саме він став тим, хто зумів повести іспанський Реал за черговою перемогою в Лізі чемпіонів. А також в чемпіонаті Іспанії. Тож ця нагорода цілком заслужена. І вона може додати впевненості Бензема і в матчах за збірну Франції на чемпіонаті світу.
А як грає збірна Франції?
Збірна Франції – це як годинниковий механізм. Усі деталі є, головне – правильно налаштувати роботу. І це не завжди вдається.
Збірна Франції на Євро-2020 зуміла вийти з групи. Але поступилася одразу в 1/8 фіналу збірній Швейцарії в серії пенальті. Хоча за 15 хвилин до кінця матчу вигравала 3:1, а вирішальний гол пропустила на 90-й хвилині. Коли ж дійшла черга до серії пенальті, то не забив саме Мбаппе.
Мбаппе не забив пенальті на Євро-2020 / Фото Getty Images
Відбір на чемпіонат світу французи подолали без втрат. Але там і суперників потужних в них не було – вони були в групі зі збірною України.
А от після цього команда відверто провалилася в Лізі націй – за шість матчів лише одна перемога, яка і дозволила уникнути вильоту з елітного дивізіону. Хоча в суперниках були лише збірні Хорватії, Австрії та Данії.
Що на Францію очікує на ЧС-2022
На чемпіонаті світу в Катарі збірна Франції потрапила до групи з тією ж Данією, якій двічі програла в Лізі націй. Ці дві збірні були в одній групі й на ЧС-2018, і тоді матч між ними закінчився без забитих голів.
Стартує ж Франція матчем проти Австралії. І ця команда теж була в групі з французами на попередньому Мундіалі. Тоді "ле блю" перемогли. Якщо цього разу французи не переможуть, то цей результат цілком закономірно можна буде вважати сенсацією.
Ще один суперник – Туніс. Не варто вважати цю команду "прохідною". Але якщо французи хочуть вийти з групи, то повинні їх перемагати.
А далі все буде залежати від того, як команда себе проявить. Зуміють гравці до останніх хвилин матчу зберігати концентрацію – можуть і захистити титул. А от їх невихід з групи лише підтвердить, що для європейських збірних є "прокляття чемпіонів".