"Ми говорили про проблеми, які існують між нашими країнами в контексті історичної пам'яті. Ми обоє дуже хотіли б, щоб на цьому тлі відбулася нормалізація міжлюдських відносин", – сказав Дуда на спільній із Зеленським прес-конференції у Варшаві.

Читайте також: Після зустрічі з Зеленським Дуда заявив, що санкції проти Росії мають зберігатися

Потрібні ексгумаційні роботи, і я просив пана президента, щоб мораторій, введений попередньою владою України, був скасований. Пан президент заявив мені, що новий уряд на етапі формування, і пан президент обіцяв мені, що це питання буде реалізоване,
– додав президент Польщі.

Зеленський підтвердив, що готовий розблокувати дозвіл на ексгумацію тіл у польських похованнях в Україні, а Польща у відповідь впорядкує українські місця пам'яті на своїй території.

Президент України також повідомив, що він і Дуда домовилися відновити і перезавантажити двосторонню робочу групу, яка працюватиме під патронатом двох президентів, щоб "усі темні плями минулого не завадили нашим народам будувати спільне світле майбутнє".

Читайте також: Зеленський обговорив з Дудою "Північний потік-2" та подальшу співпрацю між країнами

Чому Україна заборонила ексгумацію тіл у польських похованнях? Це у 2017 році ініціював Український інститут національної пам'яті у відповідь на серію вандалізмів проти українських пам’ятників у Польщі та зокрема на демонтаж українського пам'ятника в селі Грушовичі під Перемишлем. Польська влада ці акти наруги не засуджувала, а останній навіть назвала законним.

Директор Українського інституту Володимир Вятрович заявляв, що мораторій на ексгумацію польських поховань може бути знятий після того, як польська сторона надасть своє бачення легалізації та відновлення українських пам'ятників на території Польщі.