Президент Абдель Фатах Ас-Сісі в лютому планував виготовити 40 000 ракет для Росії й доручив чиновникам тримати виробництво та постачання в секреті, "щоб уникнути проблем із Заходом".

Вас може зацікавити В Офісі Президента пояснили, чи вплине "злив документів" на ставлення партнерів до України

Про що мовиться у "таємному документі"

The Washington Post отримала документ із безлічі зображень секретних файлів, розміщених у лютому та березні в Discord, популярному серед геймерів. Саме про цей документ раніше не повідомлялося.

Згідно зі "злитим" документом американської розвідки, президент Єгипту Абдель Фатах Ас-Сісі, один з найближчих союзників Америки на Близькому Сході, нещодавно наказав своїм підлеглим виготовити до 40 000 ракет для таємної передачі Росії.

Документ датується 17 лютого. У ньому резюмуються передбачувані розмови між Сісі та високопоставленими єгипетськими військовими, а також згадуються плани постачання до Росії артилерійських снарядів та пороху. У документі Сісі доручає чиновникам тримати в секреті виробництво та відвантаження ракет "щоб уникнути проблем із Заходом".

У документі мовилось, що порох буде вироблятися на заводі № 18, який є назвою хімічного заводу з багаторічною історією. Також у ньому цитується Салах ад-Дін, який сказав, що він "накаже своїм людям працювати позмінно, якщо це буде необхідно, тому що це було найменше, що Єгипет міг зробити, щоб відплатити Росії за раніше надану допомогу".

У документі не уточнюється, у чому полягала попередня російська допомога. Проте за словами ад-Діна в документі, росіяни сказали йому, що готові "купити що завгодно".

Також у документі розвідки цитується заява Сісі про те, що він розглядає можливість продажу "звичайних речей" Китаю, щоб звільнити місце для "великого виробництва Sakr 45", що є посиланням на тип 122-міліметрової ракети, виготовленої в Єгипті. У документі прямо не йдеться, чи ракети, які вироблятимуть для Росії, є ракетами "Сакр-45", проте вони були б сумісними з російськими реактивними системами залпового вогню "Град".

Більше подробиць "Злиті" документи про український контрнаступ: що відомо про російський фейк та як реагує Київ

Чи відправив Єгипет зброю до Росії

Відповідаючи на питання щодо документа та цієї ситуації, представник міністерства закордонних справ Єгипту посол Ахмед Абу Зейд сказав, що "позиція Єгипту з самого початку заснована на невтручанні в цю кризу та зобов'язанні зберігати рівну дистанцію з обома сторонами".

Ми продовжуємо закликати обидві сторони до припинення бойових дій і досягнення політичного рішення шляхом переговорів,
– сказав він.

Представник уряду США на умовах анонімності щодо конфіденційної інформації сказав, що наразі невідомо про якесь виконання плану Єгипту постачання зброї до Росії. "Ми не бачили, щоб це сталося", – сказав він.

Також повідомляється, що у США були шоковані діями Єгипту. Це одна з країн, яким Штати надають найбільше допомоги, розвиваючи партнерські стосунки.

Майкл Ханна, директор програм США у Міжнародній кризовій групі, зазначив, що адміністрація Байдена очолює зусилля Заходу, спрямовані на те, щоб позбавити Росію та її найманців технологій та зброї, необхідних для її війни в Україні. І Америка застосовуватиме заходи проти країн, які допомагають агресору, зокрема Ірану і Північної Кореї.

Думка про те, що в цій ролі буде Єгипет – це збентеження для США,
– сказав він.

Що варто знати про "злив секретних документів"

  • "Секретні документи" розвідки США та Пентагону з'явилися на початку березня на закритому сервері Discord, а згодом розлетілися мережею. У них було багато даних про різні країни, зокрема союзників США. Частина документів стосувалися війни Росії з Україною, постачання зброї Києву та контрнаступу ЗСУ. Пізніше з'ясувалося, що деякі версії умисно підробили перед публікацією, щоб перебільшити військову міць Росії.
  • Наразі невідомо, хто саме злив документи й чому, але Пентагон та Міністерство юстиції США проводять розслідування. У Пентагоні також заявили, що там була справді "надзвичайно таємна інформація", при цьому підтвердивши, що деякі документи, які стосувалися війни в Україні, справді були кардинально змінені перед публікацією.
  • В Офісі Президента та ГУР переконані, що "злиті документи" щодо контрнаступу ЗСУ та втрат є російським ІПСО. Так російська розвідка хоче загальмувати допомогу Заходу та завадити українському контрнаступу. Речник ГУР Андрій Юсов також наголосив, що дані про втрати були відредаговані, а також фото документів відкрили інформацію, яку можна зібрати з відкритих джерел. Адже Україна на весь світ відкрито заявляє, яка зброя їй потрібна.