Близько десятої вечора 15 років тому Георгій покинув помешкання колеги по редакції та відправився додому. Втім дружина та діти його не дочекалися. Наступного дня Мирослава Гонгадзе забила на сполох.
На ноги підняли всі українські ЗМІ. Сотні людей вийшли на вулиці закликаючи допомогти розшукати журналіста. Проте ані заяви в міліцію, ані масштабна кампанія розголосу результатів не дали.
2 листопада за 100 кілометрів від Києва – у лісі біля Таращі – знайшли обезголовлене тіло. До останніх днів мати Георгія так і не визнала, що воно належало сину. Втім дружина та друзі Георгія упізнали.
За кілька тижнів у залі парламенту Олександр Мороз заявив, що має докази, які проливають світло на замовників убивства. На таємних записах, зроблених начебто в кабінеті Президента, чути як Леонід Кучма просить тодішнього очільника МВС розібратися із журналістом.
5 років по тому співрозмовника Кучми знайшли мертвим у власному помешканні. Смерть Юрія Кравченка від двох вистрілів у голову назвали самогубством.
У липні 2009 року правоохоронці затримали генерала Олексія Пукача – колишнього керівника департаменту зовнішнього спостереження МВС. За версією слідства, саме він розправився з журналістом.
На суді Пукач свою провину визнав. А разом з цим вказав на замовників злочину – Леоніда Кучму, Юрія Кравченка і Володимира Литвина. Пукача засудили до довічного ув'язнення.
12 років тюрми дали й трьом спільникам Пукача – працівникам міліції. А от кримінальну справу проти Леоніда Кучми закрили, щойно відкривши. Долучати записи Мельниченка суддя відмовився. Зіслався на те, що вони здобуті незаконним шляхом.
Це була міжнародна провокація для того, щоб опустити Україну та Президента. Це справжня провокація, за якою стояли, я переконаний, іноземні спецслужби, — переконував екс-президент України Леонід Кучма.
Навесні цього року Віктор Шокін заявив, що поновлює розслідування справи Гонгадзе. Можливо тепер ми дізнаємося, хто винен у смерті журналіста – чи президент Кучма, чи його соратники, або й справді іноземні спецслужби.
А допоки правоохоронці знову перегортають томи матеріалів – убивство Гонгадзе залишається однією з найгучніших нерозкритих справ України.
Автор – Ірина Неклеса.