Погані новини для тих, хто ухиляється від податків, і корупціонерів
Край цьому покладе впровадження реєстраторів розрахункових операцій (РРО або програмних РРО). Споживач при покупці отримує чек, а електронна копія фіскального чека зберігається на серверах податкової служби. Продавець несе повну відповідальність за якість проданого ним товару. Це захистить інтереси 40 мільйонів українців-споживачів. Додатковими ефектами від впровадження РРО при продажу технічно складних і дорогих товарів або наданні послуг стане детінізація сфери торгівлі та захист українських споживачів від контрабандних товарів.
У підсумку очікується підвищення сплати зборів на митниці при імпорті багатьох товарних позицій – зникне сенс завозити товари за схемами або взагалі в обхід митного оформлення. Додатковим ефектом стане усунення корупції, адже використання схем при імпорті дозволяє обкрадати бюджет, а також робить злочинцями-корупціонерами її службовців і бізнесменів. Страждають, звичайно ж, споживачі і законний бізнес – чесним продавцям важко конкурувати з тими, хто продає "ліві", дешевші товари.
РРО і програмні РРО встановлять всі підприємці, які торгують певним переліком технічно складної і дорогої продукції, незалежно від групи або масштабів обороту. Безкоштовні програмні РРО для установки на смартфони, планшети та інші гаджети можна буде завантажити з сайту податкової – підприємцям не потрібно витрачати гроші на покупку додаткового обладнання.
"З 1 січня 2021 р.використання РРО стає обов'язковим для фізосіб-"єдинників" за окремими ризиковими видами діяльності – це продаж ювелірних виробів, текстилю, діяльність у сфері туризму, ресторанів, торгівля в Інтернеті. Всі ці галузі, на жаль, повністю знаходяться в тіні, тобто завозиться контрабанда – вся продукція реалізується на тіньовому ринку. Але з 1 січня вони фіскалізуються – держава контролюватиме розрахункові операції таких підприємців", – розповів про законодавчі нововведення Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
Всупереч поширюваним противниками впровадження РРО серед підприємців фобіям, обов'язковий фіскальний контроль не торкнеться малого та мікробізнесу. Використання РРО не обов'язкове для ФОП першої групи (дохід до 1 млн грн. рік), для підприємців, які розраховуються в безготівковій формі через банківські рахунки, і для виробників. Щоб не з'явилася лазівка для подальшого дроблення оборотів ухильниками через мікро-ФОП 1-ї групи, обов'язок використовувати РРО запроваджено для всіх, хто торгує товарами або надає послуги з чітко встановленого законом переліку.
Фобії серед підприємців про тотальний фіскальний контроль поширює лобі нечистих на руку великих торговців контрабандною електронікою і навіть "лівими" медикаментами. Насправді ж впровадження РРО не торкнеться малого та мікробізнесу. Для цього класу підприємців законодавець значно спрощує і навіть частково скасовує використання РРО в тих сферах, де немає ризиків ухилення від податків, продажу контрабанди і фальсифікату.
Головним пріоритетом впровадження РРО все ж залишається захист прав споживачів та контроль за ризиковими видами бізнесу.
Хороші новини для законного та малого бізнесу
Нові правила контролю продажів технічно складної техніки, товарів і дорогих послуг в першу чергу створять рівні умови для ведення бізнесу. Різні ухильники і схемники не зможуть створювати нерівну конкуренцію продавцям, які ведуть свою діяльність законно, адже несплата податків дозволяє отримати певну конкурентну перевагу. Надалі це вимагатиме й інших комплексних заходів: реформи митниці, деофшоризації бізнесу та поширення правил фіскалізації (РРО, зокрема і РРО у смартфоні) при продажу товарів та наданні послуг.
З 1 квітня майбутнього року повинні використовувати РРО ФОП 2, 3 і 4 груп – це означає, що при купівлі дорогого туру, ювелірки або побутової техніки кожен з нас отримує гарантії якості і права на сервіс.
У той же час законодавці вирішили відмовитися від тотального контролю. Від обов'язкового використання РРО звільнять малий і мікробізнес, які дають людям можливість просто заробити свій шматок хліба: невеликі крамниці і перукарні, майстерні, няні і гувернантки, а також безліч інших категорій. Законодавці додали до Податкового кодексу значний перелік видів діяльності, які можна здійснювати без застосування РРО за умови, що дохід від торгівлі або послуг не перевищує мільйона гривень на рік, а площа приміщень, які використовуються, складає не більше 60 квадратів для сіл і 40 – для міст.
Ці правки передбачені законопроєктом, який підготовлений Комітетом Гетманцева до голосування в залі Верховної Ради: він об'єднує всі напрацювання, покликані лібералізувати і пом'якшити використання РРО, спростити систему обліку та звітності і навіть скасувати штрафи.
"Немає сенсу контролювати магазин квітів площею 30 кв.м – він просто не може заробити стільки, скільки заробить магазин електроніки площею 100 квадратів. Але останній може перевищити ліміт грошового обороту і подати звітність, в якій про таке перевищення – ані слова. Мовляв, ми в межах ліміту працюємо, а насправді решта прибутку йде в обхід податкової і страждає державний бюджет", – пояснив Гетманцев логіку законодавців, які вирішили звільнити малий і мікробізнес від використання РРО.
Підготовлений Комітетом законопроєкт за номером 2645-д розроблений спільно з підприємцями. Цей документ об'єднує розрізнені норми схожих законопроєктів Про внесення змін до Податкового кодексу України, що стосуються уточнення окремих положень про застосування реєстраторів розрахункових операцій, – № 2645 і 2645-1. Комітет запропонував свою версію змін до законодавства, щоб не гаяти час на доопрацювання двох інших документів і вже зараз надати підприємцям зрозумілі умови ведення бізнесу в наступному році, дати час підготуватися до нововведень. Інші законопроєкти містили і прогресивні норми, і деякі протиріччя, через що були піддані критиці Мінфіну, податкової, інших парламентських комітетів. Проєкт комітету Гетманцева усуває недоліки інших законопроєктів і при цьому дозволяє знизити тиск на бізнес.
Наприклад, РРО стануть необов'язкові у сфері побутових послуг: індивідуальне навчання (репетиторство), послуги з утримання домашніх тварин (серед них дресирування та догляд за ними), послуги рекламних та споживчих фото- та відеоробіт, послуги з дизайну, реставрації творів мистецтва та виготовлення творів мистецтва за індивідуальним замовленням. У сфері торгівлі від обов'язкового використання РРО звільнять дрібні лавки і лоточників, продавців вживаних товарів, продуктів харчування (крім підакцизної продукції), товарів культурного призначення і для відпочинку, торговців квітами, насінням, добривами, домашніми тваринами і кормами для них, а також сувенірні лавки і торгівлю виробами народних майстрів.
Скасування паперової звітності та штрафів
Розробники законопроекту № 2645-д відмовилися від штрафів за дрібні порушення, які можуть виникати внаслідок простих помилок. Штрафи не застосовуватимуть через розбіжності між звітністю та фактичним обсягом проданих товарів/послуг на 500 гривень. Цей поріг підвищили до 10 тисяч – тут законопроєкт оперує критерієм "дві мінімальні зарплати".
"Ми працювали з реальними підприємцями, – розповів про розробку законопроєкту Данило Гетманцев. – Щоб, з одного боку, можна було продовжити процес детінізації економіки і забезпечити додаткові кошти в бюджет, а з іншого – зробити це максимально безболісно для малого бізнесу. Тобто ми пом'якшуємо фіскалізацію бізнесу, щоб він міг комфортно працювати в складних умовах, в яких сьогодні опинилася наша держава і світ в цілому. До цього рішення ми прийшли разом, у діалозі з бізнесом. З цієї причини зараз частину ФОП ми будемо звільняти від РРО".
За словами законодавця, вести тотальний контроль за діяльністю малого і мікробізнесу, дрібних торговців і ремісників не має сенсу. "Податкове адміністрування малих ФОП коштуватиме державі дорого, а для самих ФОП це буде занадто обтяжливо. Ми повинні створити умови, щоб малий бізнес спокійно розвивався, забезпечуючи людям зайнятість і дохід. Державі не потрібно витрачати сили і кошти на контроль за тим, хто не завдає шкоди", – розповів Гетманцев.
Законодавці врахували і розвиток технологій: із закону виключено норму про обов'язкову фіксацію операцій РРО на паперових носіях. Максимум "цифри" і мінімум паперу: РРО і програмні РРО будуть в режимі реального часу обмінюватися даними з сервером фіскальної служби. Це дозволить скасувати низку штрафних санкцій для підприємців. Йдеться про штрафи за невнесення підприємцем товарів у систему – достатньо фіксації за допомогою РРО самого факту продажу. Також скасують штрафи за неподання паперової версії обліку продажів – всі дані синхронізуються з фіскальним сервером і сенсу в паперовій звітності просто немає.
У паперовому вигляді залишиться лише фіскальний чек РРО для покупця, адже це захист для кожного з нас: ми отримуємо гарантії якості та легального походження товару, право на сервіс або заміну несправних чи бракованих товарів.