Гривня у Київській Русі
На аверсі зазвичай карбували зображення самого князя, на реверсі — князівський родовий знак - тризуб. Про гривню згадується ще в “Повісті минулих літ” Нестора Літописця, коли князь Олег встановив варягам данину в розмірі 300 гривень за рік. Ідеться про 9 століття, а це доводить: українська гривня - одна з найдавніших валют світу. За її плечима щонайменше 1200 років.
З української гривні бере початок і національна валюта нашого північного сусіда. Саме слово рубль жителі Київської Русі вживали ще у 12 столітті. Щоправда жодного стосунку до грошей воно не мало, а позначало обрубок, кляп чи затичку. Під час монголо-татарської навали срібні гривні стали ділити, рубаючи їх навпіл – так з'явилися рублі, тобто частина, обрубки гривні.
Гривня лишалась основною грошовою одиницею на Русі до 14 століття.
Валюта в УНР
Надалі вона з’являтиметься в моменти здобуття Незалежності. Спочатку в 1918 році, коли УНР Четвертим універсалом проголосила себе “самостійною, ні від кого не залежною державою” та символічно повернула забуту на декілька століть гривню.
Оригінальний знак одразу запам'ятався українським патріотам. На Кожній банкноті було зазначено, що одна гривня дорівнює майже 9 (8,7) грамам щирого золота. Власного монетного двору не було, тож друкували в Берліні.
Національна валюта
Коли країна здобула незалежність потрібно було випустити стільки грошей, що звернулися до канадської фірми, однак випустити 1, 5 мільярда купюр вона не могла, тож залучили ще й англійців.
Спочатку планували випустити гривні номіналом 3 і 25 гривень, та потім замінили на 2 й 20. Відмовились й від випуску 3, 15 та 20 копійок.
Офіційно гривня ввійшла в обіг 25 серпня 1996. Обмінний курс: 100 тисяч карбованців за 1 гривню. 2-16 вересня унікальні 15 днів, коли в обігу одночасно використовували 2 валюти.
У 2008 році комісія з естетики Міжнародного Фінансового Банку назвала гривню найгарнішою валютою світу.