Це перший за 3 роки візит Путіна до Мінська. Сам Лукашенко заявляв, що це стало "відповіддю на змінну ситуацію у світі". Далі 24 канал зібрав все, що відомо про переговори.

До речі Зустріч Путіна з Лукашенком: що обговорили президенти

"Результативні" переговори та схвалені рішення

Після закінчення зустрічі у широкому форматі Лукашенко зробив деякі заяви. За його словами, під час переговорів політики відійшли від урядових питань, але потім обговорили весь комплекс про білорусько-російські відносини. Самопроголошений президент сказав, що схвалили певні рішення.

Вечір вже. Зате всі питання розглянули. Далі буде легше. Дякую велике. Я думаю, люди оцінять наші рішення, які ми тут прийняли на сьогоднішній день" та на стратегію,
– сказав Лукашенко.

Путін теж додав, що переговори нібито пройшли "дуже результативно". Втім, далі говорив про товарообіг та економіку. Про військову сферу наразі – ні слова.

Продовження військових навчань

Далі Путін заявив, що Росія та Білорусь домовилися продовжувати практику спільних військових навчань. Крім того, хочуть займатися створенням нової військової техніки.

До речі, речник російського президента Пєсков насмілився давати "поради" Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному. Він прокоментував заяву генерала про те, що Москва та Мінськ готують спільну операцію. Пєсков зухвало порадив Залужному "відпочивати".

Білоруси вчитимуться керувати літаками з боєголовками

В контексті навчань Путін заявив, що білоруські військові льотчики будуть вчитись управляти літаками, на які встановлені ракети "зі спеціальною бойовою частиною". Тут навіть може мовитись про ядерні боєголовки.

Такі літаки у Білорусі, за словами Лукашенка, вже є. Також Путін заявив, що посилиться і поточна військова співпраця: це і військова промисловість, і єдина система ППО. Крім того, Росія передала Білорусі С-400 та "Іскандери".

Лукашенко також видав заяви, мовляв, "у важку хвилину Путін йому не відмовив" та "Білорусь без Росії не обійдеться".

Спільний ринок газу та "база для ривка"

Лукашенко заявив, що урядам Росії та Білорусії дали доручення доопрацювати програму створення єдиного ринку газу. Крім того, на думку Лукашенка, санкції проти Мінська та Москви починають "згасати".

Насамкінець Лукашенко ще ляпнув, що на переговорах з Путіним було створено базу для майбутнього "ривка РФ та Білорусі". Також сказав, що у переговорах з Путіним грає роль "швидкість ухвалення рішень". За його словами, визначається майбутнє білоруського і російського народів.

Лукашенко побіг особисто зустрічати Путіна

Літак з Путіним приземлився в аеропорту "Мінськ" о 15:30 за місцевим часом. Це був борт Іл-96-300ПУ з реєстраційним номером RA-96022.

ЗМІ писали, що літак Путіна супроводжував винищувач, який підняли з аеродрому в Барановичах. У цей час в Мачулищах злетів гелікоптер Мі-8 ВПС РБ. Ймовірно, також задля безпеки диктатора. До речі, Лукашенко особисто пішов зустрічати главу Кремля. Путін привіз йому букет.


Путін привіз Лукашенку букет / Фото "Пул Первого"


Лукашенко сам пішов зустрічати Путіна / Фото "Пул первого"

Про що мали говорити

Білоруські ЗМІ повідомляють, що програма переговорів Лукашенка та Путіна має бути насиченою. Спочатку була розмова у широкому складі. Туди долучили урядовців, керівників міністерств і відомств. Говорили про білорусько-російську інтеграцію. Вона тривала 2 години 35 хвилин.

Потім диктатори пішли говорити у форматі віч-на-віч. Мають обговорити ухвалені союзні програми:

  • про торговельно-економічної взаємодії,
  • спільні коопераційні проєкти – акцент на імпортозаміщення,
  • Співпраця в енергетичній сфері,
  • Питанням безпеки та спільне реагування на виклики, що виникають.


Зустріч диктаторів / Фото з телеграм-каналу

Заяви Путіна та Лукашенка перед переговорами

Путін почав розказувати, що пріоритет у розвитку країн – економіка. Каже про новий рекорд у товарообігу Росії та Білорусі, який має досягнути 40 мільярдів доларів. Так званий "рекорд" не дивина, оскільки через західні санкції Росії просто нема з ким торгувати.

Лукашенку традиційно вбачались якісь загрози. Він сказав, що Білорусь та Росія, попри "деякі шорсткості", знаходять відповіді на всі погрози. Він радить Заходу "прислухається до голосу розуму".

Цікаво, що Лукашенко назвав Білорусь не сусідом, а союзником Росії. Він пояснив проведення зустрічі з Путіним неможливістю вирішення низки питань урядами двох країн без участі президентів.

Навіщо Путін прилетів до Лукашенка

  • Аналітики з Інституту вивчення війни зазначають, що візит Путіна може бути частиною демонстрації проактивності. Крім того, це можлива чергова спроба створити інформаційні умови для нового етапу війни.
  • Командувач Об'єднаних Сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв заявляв, що диктатори обговорять участь Білорусі в операції на суходолі. Такої ж думки дотримується і радник глави Офісу Президента Михайло Подоляк.
  • Однак білоруські активісти припускають, що росіяни намагаються отримати контроль над оборонно-промисловим комплексом Білорусі. Стверджують, що Лукашенко, ймовірно, буде готовий на поступки щодо контролю над ОПК, щоб не відправляти свої війська в Україну.