Щоліта традиційно комунальники міняють старі труби та проводять гідравлічні випробування, шукаючи слабкі місця. Інколи самі провокують аварію.

Але труби треба не латати, а замінювати повністю, кажуть у Нацкомісії з енергетики та комунальних послуг. Адже термін їхньої експлуатації вже давно вичерпаний.

Якщо ми не починаємо займатись реновацією або енергоефективністю, то через 5-7 років наша вся мережа інфраструктури буде каскадом руйнуватись,
– переконаний голова Нацкомісії з енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк.

Через діряві труби велика кількість тепла просто губиться на шляху до будинків. А українці за це платять, бо втрати опалення офіційно закладені в тариф. Наприклад, норма втрат для київських тепломереж становить 14%. Та експерти кажуть, насправді цифри більші.

В Києві втрати в мережах до 20%. З них 13% йде на тариф, тобто платимо ми з вами. Ще частину платить міський або державний бюджет. В магістральних мережах в Данії – 3% втрат,
– розповів екс-міністр ЖКГ України Олексій Кучеренко.

А в "Нафтогазі" перед підготовкою до опалювального сезону, цифри називали взагалі неймовірні.

"Я знаю такі міста, де втрати більше 50%. Це означає, що половина газу, що спалюється, практично викидається в повітрі", – розповів голова НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв.

В Україні майже 25 тисяч кілометрів теплових мереж. Більшість із них зношені. А замінити труби повністю – дорого. І мають це робити не за рахунок держбюджету, а коштом обленерго. Але монополісти розводять руками – фінансів не вистачає.

Чиновники сподіваються, що встановлення в багатоповерхівках лічильників та опалювальних котлів дозволить мешканцям платити лише за фактично отримане тепло. А в майбутньому планують встановити міні-котельні. Та, виправдовуються, без допомоги міжнародних партнерів нічого не вийде. Бо модернізувати усю систему теплоенергетики в країні коштує близько 5-7 мільярдів євро.

Читайте також: Чи готова Україна до опалювального сезону