"Черговий щорічний звіт прем'єр-міністра Дмітрія Медведєва в Думі нагадував соціальну шизофренію. З одного боку, "прогрес, нехай і невеликий, – заспокоював прем'єр, – є в кожної з галузей, критично важливих для розвитку країни, а це означає не просто окремі успіхи, а системні покращення". З іншого боку, зайнятість у тіньовій економіці за підсумками 2016 року досягла рекордних розмірів (15,4 млн осіб, або 21,2% від загальної кількості працівників), а Мінфін оцінив обсяг "сірих" зарплат у більш ніж 10 трлн рублів. Щось в нашій "консерваторії" явно не так", – зазначає "МК".

В їхній "консерваторії" все дійсно не так. Перша причина цього "не-таку" є спільною з Україною – корупція, а про другу скажемо пізніше. "Останні чверть століття у нас вибудовувалася не модель економіки нації, спрямована на підвищення рівня і якості життя соціуму в цілому, а модель економіки кишені, неважливо, особистої або корпоративної, на чолі кута якої – заохочення виключно великих підприємців і компаній до отримання все нових і нових доходів",– веде далі "Московский комсомолец".

Людей дратують не величезні статки наших олігархів і не величезні габарити їх розкішних яхт, а нерівність доходів і можливостей (…) Народ втомився від кадрового непотизму, коли на всі більш-менш хлібні посади призначаються виключно дітки або родичі бюрократів, – зазначає видання.

Втім, російська преса не була б російською пресою, якби не завершила свої одкровення у суто російському дусі. "Не уряд у нас поганий, а його радники. Їх би на дибу, та інших кандидатур в президентському оточенні, як видно, немає. А значить, у найближчій перспективі ми будемо спостерігати, як руйнується не лише економіка, а й колишня стабільність", – підводить риску "МК".

Грошей нема, але ви тримайтеся

Російський прем'єр Медведєв – це, звісно, той ще феномен. На недавній зустрічі зі студентами одним він порадив вчити китайську мову, а іншим – взяти в руки по мітлі та попрацьовувати двірниками, бо "жити на стипендію неможливо", – передають Вести.Ру.

Але навіть він визнає, що проблема в Росії – не лише у стипендіях. Країні катастрофічно бракує коштів на виплату зарплат.

За минулий рік було виплачено 25 млрд заборгованості більш ніж 1 млн осіб. І зараз ми готуємо поправки до законодавства, щоб краще забезпечити захист прав працюючих людей. Вони повинні отримувати свої гроші вчасно, в повному обсязі, не залежно від того, комерційний це сектор, чи бюджетний, – зазначив голова російського уряду, повідомляє Kazan.First.

Що характерно: він навіть не спробував нікого підбадьорити у своєму фірмовому дусі.

Дмитро Медведєв
Медведєв вже не пропонує "триматися". Держборг Росії вивів її на 24 місце серед найбільших боржників світу.

З зарплатою у росіян і справді біда. То "Інтерфакс-Россия" розповість про те, як у Намібії застрягли російські моряки – знову таки, через відсутність розрахунку з боку фірми, яка їх зафрахтувала, то Newdaynews.Ru побідкується на вкрай низькі зарплати медиків, то "Деловой Петербург" нагадає, що міністерство культури безбожно затримує зарплату працівникам консерваторії, трупі театру опери та балету та викладачам профільних вишів.

А тим часом "у Росії відновилося вибухове зростання простроченої заборгованості по зарплаті, повідомив Росстат. У січні підприємства і компанії не виплатили працівникам 507 млн рублів, у лютому – ще 381 млн рублів. За два місяці борги по зарплатах російському населенню збільшилися на 33% і досягли 3,613 мільярда рублів", – пише видання Finanz.Ru.

Читайте також: Хто і скільки заробив за рік в оточенні Путіна: цифри дивують

"Лише в 10 з 85 [федеративних] суб'єктах РФ заборгованість по зарплатах відсутня. У кожному другому вона зростає. Найгірший стан справ у Свердловській, Челябінській, Самарській, Воронезькій областях, а також в республіці Хакасія і на Далекому Сході – в цих регіонах через борги по зарплатах в 2016 році відбулося максимальне число трудових протестів, включаючи відмову співробітників виходити на роботу, масові акції і навіть голодування, відзначають експерти Центру економічних і політичних реформ. Причиною переважної більшості епізодів (906 з 1141 за рік) стали затримки зарплат, що сягають деколи кількох років, і лише в 40% випадків учасники протесту змогли домогтися виконання роботодавцем своїх зобов'язань", – йдеться у статті.

Росія, яка бунтує через невиплату зарплат (і навіть вдається до голодування) – це дещо нове в її сучасній історії. Шкода, що така новина проходить цілковито непоміченою. Ані місцевою пресою (зі зрозумілих причин), ані українськими ЗМІ. Між тим катастрофа наближається. Адже загальна заборгованість по заробітній платі в Росії становить 3,6 мільярда рублів. При цьому, як каже експерт Інституту економіки РФ Людмила Ржаніцина, яку цитують "Известия.Ру", ця цифра, швидше за все, занижена.

Динаміка заборгованості
"Динаміка заборгованості". Інфографіка

В офіційній статистиці не враховують малий бізнес та торгівлю, а саме в цьому секторі – великі борги.

Три чверті росіян не мають заощаджень, так що для переважної більшості жителів нашої країни затримка зарплати означає практично злиденне існування, – говорить Ржаніцина.

Вона нагадує, що деякий час тому Мінпраці РФ пропонував запровадити страхування зарплати в якості резерву при невиплаті. Передбачалося, що буде створений спеціальний страховий фонд, в який компанії відраховували б 1% від фонду оплати праці. Однак роботодавці категорично відкинули таку ініціативу.

Треба менше воювати

А тим часом в Росії готуються до введеня продуктових карток. Про це повідомив голова Мінпромторгу Денис Мантуров, пише BBC Russian. Такі картки будуть введені вже в поточному, 2017-му році. І поки російські пенсіонери та малозабезпечені уявляють, як отримуватимуть їжу дозовано, місцеві економічні експерти обговорюють можливість проголошення дефолту.

Не найкращі часи сьогодні переживає російська економіка, спад якої помітний кожному, і саме це змушує деяких аналітиків аналізувати події і думати про те, до чого це все може призвести. Більше того, стрімко зростаючий рівень безробіття, пов'язаний з масовими скороченнями кількості робочих в багатьох державних організаціях, а також рівень заробітних плат, який падає, досить сильно насторожують людей і змушують замислюватися над тим, що буде з Росією в 2017 році, – говориться в статті на сайті Russinfo.net.

А от ще одна вельми цікава цитата. "Говорячи відверто, майбутнє РФ повністю залежить від санкцій, адже якщо західні країни і далі будуть заважати національній економіці (по-іншому це називати просто не виходить), то нічого хорошого від цього не можна буде чекати. Однак останнім часом багато експертів заговорили про скасування санкцій, оскільки конфлікт на сході України (через який, власне кажучи, все це і почалося) почав згасати, так, і роль російського уряду в ньому до цих пір достовірно не доведений", – зазначає Russinfo.net.

Читайте також: Щось у Путіна пішло не так, – політик

Репліка про "конфлікт на сході України", який "почав згасати", здається, цілком чітко сигналізує російським друзям в "ДНР" / "ЛНР" про те, щоб на фінансування вони навіть не розраховували. А щоб ні в кого не залишалося щодо цього ані найменших ілюзій, зацитуємо також путінського речника Дмітрія Пєскова, який каже таке. "Саме питання трохи абсурдне, тому що протягом багатьох років і президент Путін, і російські представники на самих різних рівнях говорять, що Москва не намагається інтегрувати в Російську Федерацію невизнані республіки Донбасу – "ДНР" і "ЛНР"", – сказав Пєсков, чиї слова наводять "Вести.Экономика".

Але райське (чи бодай просто прийнятне) життя не світить не лише "невизнаним республікам Донбасу", воно не світить і росіянам також. "Державний борг Росії за підсумками 2016 року склав 11,1 трильйона рублів, або 13,2 відсотка ВВП. У 2013-му він сягав 7,5 трильйона рублів (10,6 відсотка ВВП). Очікується, що держборг до кінця 2017 року сягне 14,7 відсотка ВВП, до кінця 2019-го – 15,7 відсотка. Мінфін також повідомив, що частка витрат на обслуговування державного боргу у витратах федерального бюджету складе 4,5 відсотка до кінця 2017 року і 5,4 відсотка – до кінця 2019-го", – передає Лента.Ру.

Крим
Утримання Криму та квазідержав обходиться Росії в колосальну суму

Зі своїм держборгом Росія потрапляє в тридцятку найбільших країн-боржників. В цьому переліку вона розмістилася на 24 позиції (за підсумками 2016 року). Поточний рік, ймовірно, закріпить цей її "успіх". Втім, Російська Федерація в економічних негараздах і катастрофічному зубожінні свого народу мусить винуватити тільки одну себе. Друга причина тотальної бідності росіян – у нездоровій пристрасті їхнього лідера захоплювати чужі території. На одну тільки війну на Донбасі Росія витратила 150 мільярдів доларів – так, принаймні, стверджує колишній радник російського президента Андрій Ілларіонов, котрого вже цитує українське видання "Экономические известия".

Але ж також є і анексований Крим, котрий обходиться Росії щорічно у 3 мільярди доларів – "за ці гроші можна утримувати дві Чечні", як казав покійний Борис Немцов. Плюс квазідержави, скроєні за лекалами Москви, над якими та утримує опіку – Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я. Плюс, в решті-решт, Сирія. Гроші, які кремлівська верхівка бездумно викидає на розпалювання воєн, можна було б використати на соціальні потреби, але тоді амбіції "маленького сірого чоловічка", як називає Путіна Андрій Піонтковський, не були б повністю задоволені… Цікаво, чи сміються ще в Росії "Іскандери", чи вже навіть їм – не до сміху?..

Читайте також: Лавров і Тіллерсон провели переговори: про що домовилися Росія та США