Крокодил Гена та Чебурашка, Вовк та заєць, Козаки, Їжачок в тумані та Пес - стали символами та візитівкою радянського мультфільму.

З розпадом СРСР, починаючи з 90-х, кіностудія зазнає кризи. За 20 років виходять поодинокі стрічки, щоправда, в Росії все ж таки значно більше, аніж в Україні. Славу "Союзмультфільму" вирішили відродити сьогодні, та поки вибивали гроші у бюджеті Росії, постала інша проблема - кадрова.

"Втрачений період часу: коли наприклад, не готувались мультиплікатори - більше 20 років, хоча раніше "Союзмультфільм" була прекрасна школа. Були у курси мультиплікаторів, прорисовщиків та фасовщиків. Подивитись на нові фільми, там огидна прорисовка", - каже художній керівник кіностудії "Союзмультфільм" Станіслав Соколов.

Пригнічують творчість, на думку майстрів, і нові потужні технології. Ще одна проблема - сценарії. Нове покоління не думає про текст, бо насамперед боїться, що йому не заплатять.

"Ті сценарії, які будуть входити і з них будуть робити фільм - вони будуть вже зроблені. Зараз, коли сиділи на худраді, практично ні одного сценарію не могли сказати, що він дороблений", - каже художник-мультиплікатор Юрій Норштейн.

Слід зазначити, що з часів розпаду СРСР - клондайк найкращих мультиплікаторів "Союзу" - Україна - вичерпався - і фінансово, і творчо.

"Сміх, веселощі, хтось грає у футбол, розмовляють, і не зрозуміло коли робились картини, а картини робились багато, і достатньо добрі. Ми ж починали з нуля. І ось потроху ми почали. У нас з’явились курси, учні. Нині пусті коридори, нікого немає", - каже мультиплікатор Давід Черкаський.

Поодинокі мультгерої, народженні в Україні, цікавіші за кордоном, ніж українському телебаченню. Наразі окрім 13-серійного "Котигорошка", який ще має пройти ряд конкурсних баталій, ведеться робота над мультпроектом "Хто боїться дядечка Бабая".

Це лише ескізи головних персонажів, "Укранімафільм" планує завершити проекти до 2013 року, звісно ж, якщо фінансуватимуть.

"Ми робимо мальоване кіно, хоча елементи 3-D анімації сучасні тут будуть, будуть спецефекти, всі які треба, які режисер захоче взяти, але це все ж таки мальоване кіно", - каже заступник директора "Укранімафільм" Олексій Пружанський.

Вже наприкінці вересня на фестивалі "Крок" в Україні стара школа "Союзмультфільму" збереться на товариське обговорення проблем анімаційної галузі. Звісно, об'єднання не вийде, але спільні проекти - залюбки.