Про це сказав голова Українського інституту національної пам'яті у програмі "Лівий берег з Сонею Кошкіною" на 24 Каналі.

"Коли ми говоримо про процеси декомунізації, які тривають в Україні, ми за приклад брали не лише досвід поскомуністичних країн кінця 80-х — початку 90-х років, але досвід і денацифікації Німеччини. Хочу нагадати, що денацифікація, яка почалась у 1945 році у Німеччині, проводилася доволі жорстко і досить швидко – жорстко позбавилися будь-якої символіки, пов’язаної з нацистським минулим. В результаті було прищеплено такий імунітет, що по-суті зараз в Німеччині нема потреби, напевно, навіть втручатися поліції в якусь ситуацію, коли хтось спробує використати нацистську символіку – прапор чи свастику на вулиці міста. Це зроблять самі громадяни, які розуміють неприпустимість цього. Тобто цей імунітет вже виховано. Після цієї денацифікації почались дуже активні дискусії у суспільстві – чим було нацистське минуле, як воно вплинуло. Після цього німці готові були говорити про свій гріх, участь в цих злочинах", — каже історик.

Він зазначив, що у ситуації з Донбасом – українці також винні у функціонуванні комуністично-тоталітарного режиму. Адже, якби не було людей, які були готові співпрацювати з комунізом, він в країні б не зачепився.

Читайте також: Відомий історик розповів про недолік влади, через який Україна втратила Крим

Комунізм пропонував в обмін на свободу безпеку і дуже багато людей на це пішли. І дуже багато досі живуть тими сентиментами: "навіщо нам ця свобода – гарантуйте нам безпеку, тепло, їжу і нам не треба вашої демократії та інших гарантій",
— зазначив В'ятрович.

На його думку, саме на цих людей Путін і опирається. Адже на Донбасі таких людей, які є носіями радянської ідентичності, радянських цінностей, залишилося найбільше.