"На поневоленій Кубі готують місця для ракет. Ціль таких баз єдина — можливість ударити ядерною зброєю по Західній півкулі", — заявляв тодішній президент США Джон Кеннеді.
Ці слова означали, що початку ядерної війни можна чекати щохвилини. Наступний тиждень весь світ тривожно дослухатиметься до радіоприймачів. Недружня до комуністів Америка все намагалася розхитати уряд Фіделя Кастро. А той у відповідь дозволив Радянському Союзу розмістити на Кубі зброю масового ураження.
Радянська атомна зброя на Кубі була відповіддю на штатівські боєголовки, розміщені у Туреччині та Італії. Щоб непомітно доставити на іншу частину Землі майже півсотні ракет, Союз розробив надсекретну операцію "Анадир". Зброю кораблем доставляли офіцери, які не мали права виходити з трюмів вдень, і самі не знали, куди їдуть. В цій операції брали участь і військові-українці.
Частину ядерного потенціалу на Кубі таки розмістили протягом липня-жовтня. Але перш ніж операцію закінчили, її розсекретила американська розвідка. Тоді й почалися довгі 13 днів карибської кризи. Америка влаштували морську блокаду Куби, між нею та Радянським Союзом почалися напружені переговори, та вони закінчувались нічим. Врешті Джон Кеннеді вирішив атакувати радянські бази на Кубі 29-го жовтня.
Колишні офіцери з обох сторін підтверджують, що і США, і Союз були готові до війни. Однак до неї був зовсім не готовий світ. За посередництва ООН та під тиском світової спільноти Джон Кеннеді та Микита Хрущов таки домовляються. Це стається за лічені години до 29-го жовтня. Радянський Союз забирає атомну зброю з Куби, а США — свою із Туреччини та Італії. Хрущов так підсумував конфлікт, що поставив під загрозу весь світ.
Конфлікт між Америкою та Радянським Союзом не закінчився: в подальші десятиліття на СРСР та Америку чекає гонка озброєнь, кожна країна накопичуватиме якомога більше ядерних боєголовок. Втім, пік холодної війни минув. Світ на деякий час зітхнув з полегшенням.