Чому кава подорожчала так стрімко
Західне видання повідомляє, що до пандемії в Італії чашка кави коштувала 1 євро, а наразі зросла до 1,20 євро. Напій, згідно з даними європейського статистичного агентства подорожчав всюди, не тільки в Італії.
Читайте також Ціни на каву підскочили найбільше за 5 тижнів: причина доволі неочікувана
На це, зазначає видання, є багато причин. По-перше, інфляція зробила практично все більш дорожчим – від електрики до пива. Країни витрачали час на вихід з пандемії, а потім зіткнулися з війною в Україні, що призвела до зростання цін на енергоносії та глобальних проблем з ланцюжками поставок.
Інші фактори, зокрема атаки підводних дронів, також дають свій вплив. Єменські повстанці сіють хаос у Червоному морі, націлюючись на вантажні судна. Дедалі частіше судноплавство перенаправляють в обхід мису Доброї Надії в Південній Африці. Це означає довший час транспортування і вищі витрати.
Морська транспортна компанія Maersk заявила, що очікує, що перебої триватимуть і в третьому кварталі цього року. Це вплинуло на ціни на каву з В'єтнаму – найбільшого світового виробника сорту робусти (40% світового споживання кави; походження: центральна та західна Африка на південь від Сахари).
Негнучка економіка та зміни клімату
Видання також пише, що кава на міжнародному ринку продається в доларах. Нещодавнє зміцнення американської валюти по відношенню до євро зробило її дорожчою для європейських покупців.
Водночас зміна клімату може вплинути на всі природні сировинні товари. У Південній Америці після сильних морозів у 2021 році настала посуха, яка вдарила по врожаю кави в Бразилії. У В'єтнамі сезон дощів настав із запізненням, що також призвело до скорочення виробництва. Економічний закон говорить, що коли продукт стає дефіцитним, ціна на нього стрімко зростає. А довгострокові кліматичні тенденції не обіцяють нічого хорошого для пропозиції.
Підприємства, що торгують кавою, повинні ретельно зважувати будь-яке підвищення цін, балансуючи між збільшенням витрат і необхідністю утримувати клієнтів, які повертаються: "Ми не просто підвищили ціни, бо не були впевнені, що клієнти залишаться з нами", – підкреслює власниця шикарного кафе в Брюсселі Кіліан Хюйгебаерт.
Ризиковане та складне виробництво
Кавове виробництво знаходиться недалеко від Ємену та його повстанців з підводними дронами – просто через Червоне море в Ефіопії. Кавовий кущ росте в поясі навколо екватора. Саме з ягід рослини, які стають яскраво-червоними, виготовляють гарячий напій. Їх збирають, чистять, сушать, обсмажують і, зрештою, подрібнюють і готують до вживання.
Пагорбистий ландшафт, на якій росте рослина сильно ускладнює механізацію. На відміну від більшості поширених сільськогосподарських культур, кава має довгий цикл вирощування, який триває три-чотири роки. Це означає, що фермери не можуть швидко змінити культуру або посадити більше кави, щоб відреагувати на зміни попиту.
Бразилія є найбільшим у світі виробником кави, за нею йдуть В'єтнам і Колумбія. Каву часто збирають власники невеликих ферм або наймані робітники. Фермери приносять свої зерна посередникам, які мають більшу частину переговорної сили. Ті продають їх більшим компаніям, і так кава рухається ланцюжком поставок.