Які причини здорожчання та прогнози на найближчий час

Вчений Інституту аграрної економіки Іван Свиноус зазначає, що дефіцит високоґатункового молока на ринку викликаний сезонним коливанням виробництва та процесом зниження поголів'я дійного стада в сільгосппідприємствах, які виробляють молокосировини класу "екстра" та вищого ґатунку, повідомляє 24 Канал. За його словами, це спровокувало стрімке зростання закупівельних цін.

Читайте також Сир українського виробництва стає дорожчим за імпортний: у чому причина

За розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, закупівельна ціна на молоко "екстра" ґатунку в кінці грудня 2024 року з високою ймовірністю перетне межу у 20 гривень за кілограм без врахування ПДВ і буде зафіксована на рівні 20,1 гривні за кілограм, тобто на 0,87 гривні перевищить показник листопада.

Вартість молока вищого ґатунку станом на 30 грудня проти листопада цього року прогнозується на рівні 19,56 гривні за кілограм (+0,67 гривні), молокосировина першого ґатунку – 19,12 гривень за кілограм (+0,54 гривні).

На думку експертів Інституту аграрної економіки, зростання закупівельних цін на молокосировину, пальне, електроенергію може спровокувати суттєве підвищення роздрібних цін на молочні продукти. Але воно буде не суттєве, в межах 10 – 15%.

Іван Свиноус

Провідний науковий співробітник відділу аграрного ринку та міжнародної інтеграції Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки"

Крім того, стримуючим чинником стрімкого зростання вартості молочних продуктів в закладах роздрібної торгівлі буде низька купівельна спроможність населення. Існує системний ризик, що нинішня ситуація на ринку молока може призвести до зупинки окремих молокопереробних підприємств і відповідно до скорочення виробництва молочних продуктів. Зростання цін на основні види молочної продукції буде спостерігатися і на роздрібних продовольчих ринках.

За експертними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, в останній місяць 2024 року, можуть зрости ціни на низку молочних продуктів.

  • Очікується, що 30 грудня проти листопада цього року вартість сметани 20 % становитиме 140 гривень за кілограм (+16 %),
  • молоко пастеризоване жирністю 2,5% подорожчає до близько 44 гривні/л (+15 %),
  • ціна сиру кисломолочного 9% зросте до 160 гривень за кілограм (+12 %).

Важливо! Іван Свиноус підсумував, що враховуючи рівень доходів населення і цін на роздрібних продовольчих ринках поява вареників з сиром на столі українців буде під великим питанням.