Процедура та особливості спадкування землі

Особливий інтерес в українців викликають юридичні аспекти оформлення земельних ділянок, зокрема паїв, передає 24 Канал. Адже, за даними Держгеокадастру, переважна більшість сільськогосподарських земель в Україні (89%) – це паї, отримані ще за радянських часів. Так як їхні власники зазвичай люди похилого віку, питання спадкування та переоформлення таких ділянок стає надзвичайно актуальним.

Читайте також Як визначити суму податку на землю у 2024 році: покрокова інструкція

Спадкувати земельну ділянку можна як за законом, так і за заповітом:

  • Законне спадкування відбувається за встановленою черговістю, залежно від родинних зв'язків зі спадкодавцем.
  • Заповіт дозволяє спадкодавцю самостійно визначити, хто успадкує його майно.

Щоб оформити спадщину, потрібно спочатку звернутися до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини. Її подають за місцем відкриття спадщини. Якщо ж особа на момент смерті спадкодавця постійно проживала з ним і протягом встановленого законом терміну (6 місяців) не відмовилась від спадщини, то вона вважається такою, що прийняла цю спадщину.

Після 6-місячного терміну на прийняття спадщини треба подати нотаріусу заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину.

До заяви додаються наступні документи:

  • документ, що підтверджує смерть спадкодавця;
  • документ, що підтверджує родинні звʼязки особи із спадкодавцем;
  • оригінал документів, які засвідчують законне володіння земельною ділянкою – Державний акт на права власності на пай або Сертифікат на право на пай;
  • документ про проведення грошової оцінки земельної ділянки (паю);
  • документ, що підтверджує відсутність обтяжень та відповідних обмежень до земельної ділянки (паю).

Зверніть увагу! Після подачі документів нотаріусу, він здійснює їх перевірку і надає свідоцтво про право на спадщину. Також нотаріус реєструє право власності особи у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Після отримання цього свідоцтва і реєстрації особа вважається законним власником успадкованої земельної ділянки (паю).