Давид Жванія, очільник комітету, уже не вперше блокує його надходження до парламенту – кажуть активісти. Тому вони тут.

Закон 4846, співавторами якого є депутати з провладних фракцій, зобов'язує партії та мажоритарників подавати детальні звіти про отримані та витрачені кошти – за 10 днів до дня голосування. Активісти кажуть – за таких умов у партій не буде спонсорів, і вони не будуть працювати в ручному режимі.

Політичний соціолог із Франції – Юлія Шукан каже: у її країні партії фінансує держава. З 1995 року пожертви юридичних осіб заборонені. За ухиляння від звітності у фінансуванні керівників партій чекає ув'язнення і штраф.

Ухвалення лише цього закону нічого не змінить. Як і раніше, кажуть експерти, партії фінансуватимуть люди, які начебто живуть в гуртожитках, як у звітах Литвина. Чи батьки-пенсіонери, як у випадку з Яценюком. Одночасно з цим законом треба запроваджувати закон про державне фінансування.

Депутат від "Удару" Віктор Чумак, партійний лідер якого серед співавторів законопроекту, каже: потрібно починати зі зміни виборчої системи. Партійні списки мають бути відкритими. Зараз у нас партії, як проекти тих чи інших олігархічних кланів, а мали б бути об'єднаннями громадян.

Чи готові люди фінансувати партії і чи є відповідні кошти в держбюджеті – питання наразі без відповіді. Експерти кажуть: все одно корупція обходиться дорожче, тому громадяни мають звикнутись з думкою, що на їхню користь будуть працювати лише партії, котрі фінансують вони. Зараз вимагати від партій альтруїзму – намарно. Під кінець дня стало відомо, що засідання комітету зірвалось – не було кворуму. Депутати, лідери партій яких перед президентськими виборами ініціювали закон, просто не прийшли. Отже, хто фінансує партії, не стане відомо і перед цими парламентськими виборами.