Дострокові вибори – черговий фарс?

ВО "Батьківщина", згідно з останнім соціологічним опитуванням, сьогодні є лідером громадської думки. Так, згідно опитування, проведеного групою "Рейтинг" з 28 вересня по 7 жовтня, у випадку проведення парламентських виборів найближчим часом до Ради проходить п’ять партій. Партію "Батьківщина" підтримали б 9% опитаних, "БПП Солідарність" – 8%, "Опозиційний блок" і Радикальну партію – по 6%. За "Об’єднання "Самопоміч" готові віддати свої голоси 5%.

Також опитування засвідчило, що падає довіра до владних інститутів загалом. Зокрема, у вересні лише 3% громадян повністю схвалювали діяльність президента Петра Порошенка. Не схвалюють дії глави держави загалом 74%.

В ефірі програми "Лівий берег" на 24 Каналі Юлія Тимошенко, оперуючи цифрами соцопитувань, проникливо розповідала про те, що українці сьогодні знаходяться в ступорі. Адже більшість (72%) вважає, що країна рухається в неправильному напрямку, а 91 % – що ситуація погіршується. Вихід, звичайно, за словами Тимошенко, є. Це сильний державний лідер і повне перезавантаження влади.

Людям потрібна чітка лідерська позиція. Українцям треба для себе визначитися, що безкінечно вводити себе в оману, що лідери держави правильно проводять реформи, борються за мир... Повинні визнати – це самообман,
– наголосила вона.

Єдиний шлях, за словами Тимошенка – перевибори. Тобто, як мінімум, дострокові парламентські вибори. При цьому Тимошенко заспокоює українських громадян: так, знову до влади привели шахраїв і бариг, але дострокові вибори, скільки б їх не було, допоможуть позбавитися їх.


Тимошенко готова безкінечно проводити вибори, доки не отримає владу

Однак далеко не факт, що лідер ВО "Батьківщина" справді хоче проведення дострокових виборів. З одного боку, рівень довіри виборців свідчить про те, що політична сила Тимошенко має гарні шанси на виграш. З іншого – перемога ця буде більше пірровою. Адже, щоб сформувати власну коаліцію і очолити уряд, Юлії Тимошенко будуть потрібні союзники. Варіантів небагато: або об’єднуватися із партією президента, яку сьогодні вона нещадно критикує, або з "Опоблоком" і Радикальною партією. Жоден з цих варіантів не є вигідним для Тимошенко. Адже ці союзники обвалять її рейтинг. А головна мета лідера "Батьківщини" – перемога на президентських виборах, які повинні відбутися в 2019 році.

Крім того, Тимошенко добре знає, що спочатку треба ухвалити новий закон про парламентські вибори, який передбачатиме вибори за відкритими списками і на пропорційній основі. Інакше до парламенту знову потраплять ті ж самі політики. Або й гірші. Наприклад, свого часу за закритими партійними списками БЮТ до Верховної Ради потрапив Віктор Лозінський, який потім з сесійної зали потрапив за ґрати за вбивство жителя Кіровоградської області.

Плюс основна тактика Юлії Тимошенко завжди одна: чим гірше, тим краще. Насправді їй зручніше дочекатися чергових виборів до Верховної Ради, коли рейтинги влади, швидше за все, знизяться ще більше.

Головний ворог – Петро Порошенко

Юлія Тимошенко напряму причетна до того, що сьогодні відбувається в Україні, адже двічі очолювала уряд. Між тим, вона всіляко вкладає в голови українцям думку про те, що винними у всьому є влада і, зрозуміло, Петро Порошенко. За її словами, він фактично узурпував владу, повністю заволодів інформаційним простором України та "зомбує" через підконтрольні ЗМІ населення. Яценюк заодно з Порошенко, Гройсман – "нирки чи печінка" президента.

Порошенко і Яценюк після Революції Гідності конвертували її в якісь непомірні, невідомо звідки взяті статки, продовжують експлуатувати країну, знищуючи її,
– заявила Тимошенко.

Лідер "Батьківщини" натякає на свою "чесну" е-декларацію, згідно якої вона живе тільки на одну заплату, із нерухомості в неї – квартира в Дніпрі, та й звідти вона виписана, а мешкає в орендованому будинку в Конча Заспі. Щоправда, будинком володіє її двоюрідна сестра. Цікаво, звідки в родички Юлії Тимошенко кошти на такий розкішний будинок площею майже 600 квадратних метрів?

До того ж, у соратників Тимошенко декларації далеко не такі "бідні". Зокрема, у Сергія Власенка сукупний дохід за 2015 рік склав майже 2 мільйони гривень. В нього є земельна ділянка, власний будинок розміром 530 квадратних метрів і квартира на 230 "квадратів".

Не бідує ще один член фракції "Батьківщина" Руслан Богдан, скупний дохід якого також більше мільйона гривень, а сума банківських вкладів – майже 200 мільйонів гривень. Він має три земельні ділянки, два житлових будинки і квартиру.

За словами політичного експерта Тараса Чорновола, у самої Тимошенко також є добре приховані офшорні компанії,через які вона оплачує американських лобістів.

Юлія Тимошенко – згідно е-декларації – бідна, гола й боса. Але живе на таку широку ногу що, дай Боже, деяким мільйонерам,
– говорить політолог.


Живе Тимошенко на одну заплату, переживає за українців, але вдягатися любить у вишукані наддорогі речі

І хоча, як зазначає Тимошенко, президент привласнив собі "право розпоряджатися країною і життям і душами людей", саме цього прагне і сама лідер "Батьківщини". Власне, вона це говорить напряму, закликаючи Порошенка оголосити дострокові вибори. Треба також нагадати, що у Тимошенко з Порошенком стосунки зіпсувались досить давно – ще з 2005 року, коли Віктор Ющенко віддав посаду прем’єра Юлії Тимошенко замість Порошенка, що, зрештою, призвело до розколу "помаранчевої" команди і внутрішньополітичної кризи.


Між Тимошенко і Порошенко давно пробігла "чорна кішка"

Лідер "Батьківщини", педалюючи тему тотальної недовіри до влади, в тому числі і до Верховної Ради, звинувачує Порошенка в тому, що він змушує українців терпіти себе і такий парламент. Однак вона замовчує, що при умові перевиборів українці будуть точно змушені терпіти екс-регіоналів, чия присутність у парламенті збільшиться. І це може навіть призвести до реваншу, на який вже третій рік чекають колишні однопартійці Януковича.

Досить цікавий приклад для порівняння навела Тимошенко з Грецією. Вона нагадала, що прем’єр Греції Алексис Ципрас після того, як в нього виникли проблеми у відносинах з ЄС, оголосив дострокові вибори, які виграв, таким чином, підтвердивши свою довіру.

Та треба нагадати, що Ципрас – лідер лівої популістської партії, який просто відвертим шантажем (погрозами вийти з ЄС) змусив Брюссель виділити своїй країні додатковий кредитний транш. При цьому Греція має величезні зовнішні борги, але Ципрас має високі рейтинги не через проведення якісних реформ, а за рахунок підвищення соціальних виплат і зарплат, на які і йдуть транші ЄС. Власне, Юлія Тимошенко фактично підтвердила те, що вона також популіст. До речі, Ципрас – великий прихильник Путіна.

Тарифи і підвищення зарплат

Юлія Тимошенко ще навесні розпочала свою президентську кампанію, критикуючи уряд за підвищення комунальних тарифів. Зокрема, на газ. Це принесло "Батьківщині" швидкі політичні дивіденди.

На перший погляд, дивно, що "Батьківщина" спочатку схвалила анонсоване Гройсманом підвищення мінімальної зарплати до 3 200 гривень та, як-то кажуть, вчасно схаменулася. За словами Тимошенко, влада пішла на такий крок, тому що був шалений тиск суспільства.

Коли ми розібралися, то виявилося, що вони не просто обдурили людей, але й зруйнували закон про призначення мінімальних зарплат. Великий обман тут полягає у тому, що разом з мінімальною зарплатою не піднімаються пропорційно решта заробітних плат у країні. Уряд Гройсмана повністю це відкинув,
– наголосила вона.

В певному сенсі Тимошенко має рацію. Підвищення "мінімалки" – великий популізм Гройсмана і Порошенка, який не призведе до підвищення рівня життя українців. Навпаки, може спричинити сильну інфляцію і подальше збідніння населення. Водночас, "Батьківщина" не підтримає таке рішення не через те, що це дуже сумнівний крок і партія так сильно переживає за пересічного українця. Хоча підвищення могло б трохи покращити проблему оплати українцями "комуналки".

Головний мотив – підвищує "мінімалку" не Тимошенко, а Гройсман. Якби сьогодні уряд очолювала лідерка "Батьківщини", вона пішла б на такий крок, щоб збільшити рівень популярності. Як свого часу Кабмін Тимошенко провів акцію "Юлина тисяча" в рамках компенсації коштів вкладникам радянського "Ощадбанку". Це відразу вилилось у сплеск інфляції.

До речі, член фракції "Батьківщини" Іван Крулько – один із авторів закону про підвищення зарплат народним депутатам, який передбачав оклади на рівні 36 тисяч гривень у місяць плюс додаткові виплати.

Тимошенко і Гонтарева

Само собою, Юлія Тимошенко розкритикувала роботу Нацбанку і її глави Валерії Гонтаревої. Діяльність НБУ сьогодні не критикує тільки лінивий, тому промовчати Тимошенко, звичайно, не могла. Адже це одна з тем, які дуже хвилюють сьогодні українське суспільство, так що Юлія Володимирівна не могла не скористатися моментом.

За словами Тимошенко, хаос у банківській системі створений навмисно і впроваджується через людей президента, зокрема, Гонтареву. Оточення Порошенка займається фінансовою корупцією: викачуванням коштів з населення та перерахунком на офшори.

Ця технологія полягає у зниженні курсу національної валюти втричі. Після цього в Україні повалилося, як доміно, все: люди втратили заощадження, зникли 82 банки, інфляція досягла близько 300%. А президент заробив майже 50 мільйонів на падінні курсу гривні. Це випливає з його е-декларації,
– наголосила вона.

Те, що політика Гонтаревої привела до девальвації гривні, сумнівів немає. Але Юлія Тимошенко традиційно перекручує інформацію. По-перше, зачистка банків була необхідною, оскільки велика їх кількість дійсно займалася відмиванням грошей. Інша справа – способи, якими це робила Гонтарева. По-друге, з е-декларації Порошенка не випливає аж ніяк, що він заробив на падінні курсу гривні 50 мільйонів гривень. Це домисли, і інформація вимагає перевірки.


Гонтарева також серед ворогів Юлії Тимошенко

По-третє, Тимошенко не згадала, що за її прем’єрства вона активно рефінансувала банки близьких до неї бізнесменів. Борги державі банкіри досі повністю не повернули. Зокрема банк Костянтина Жеваго "Фінанси і кредит" благополучно збанкрутував, але перед цим, як писали ЗМІ, його власник вивів в офшори 113 мільйонів доларів.


Бажання Тимошенко потопити Ющенка сприяло перемозі Януковича

Тому, як би сьогодні Юлія Тимошенко на намагалася довести, що всьому виною Петро Порошенко, вона також зробила свій "внесок". Можна виправдати підписання нею в 2009 році сумнозвісних "газових" контрактів, до чого її фактично примусив тодішній президент Віктор Ющенко. Але лідерка "Батьківщини" своєю популістською діяльністю на посту прем’єра і бажанням любою ціною виграти президентські вибори в 2010 році фактично сприяла перемозі Януковича. Наразі вона повторює ту саму схему, що й 7 років тому. Але її дії можуть знову призвести до поглиблення внутрішньополітичної і економічної кризи в країні. В результаті цього переможуть не демократичні сили, а колишні регіонали, за якими стоїть Кремль.

Читайте також: Зарплата для депутата: коли і на скільки треба підвищувати виплати народним обранцям?