Гватемала – одна з небагатьох країн, де за війну з корупцією довелось взятись Організації Об’єднаних Націй. На початку 2000 років корупція тут зашкалювала. Влада Гватемали попросила ООН допомогти "вбити дракона". Так у 2007 році у країні запрацювала Міжнародна комісія боротьби з безкарністю – аналог українського Антикорупційного бюро. Очолити її запросили іспанського прокурора Карлоса Кастресану.

Читайте також: У Польщі розгорівся корупційний скандал: затримано 10 підозрюваних

За кілька років іспанець провів півтори сотні гучних арештів та відправив за ґрати екс-президента Альфонсо Портільо. На лаві підсудних опинилися три колишні міністри внутрішніх справ, чотири армійські генерали, три директори поліції, конгресмени, бізнесмени, наркоторговці. До деяких справ і арештів доводилося залучати армію, часом кілька тисяч військових. Після цього Карлосу Кастресані довелось піти "перш, ніж його вб’ють", зізнавався він сам.

Антикорупційну машину там уже не зупинити. Наразі правоохоронці, за активного сприяння громадськості, розслідують зловживання владою тамтешнього чинного президента Джимі Моралеса.

Ще 10 років тому схожою на Гватемальську була ситуація із корупцією в Румунії. Однак віднедавна країну називають "символом боротьби" з хабарництвом. Національне антикорупційне управління, яке було створене ще в 2002 році, ефективно запрацювало у 2011 році. Тоді однією з керівників відомства була Анка Юрма. За час її роботи за ґрати потрапили міністри, судді, парламентарі і навіть брат колишнього президента Траяна Бесеску Мірчі Бесеску.

На останніх парламентських виборах в румунський парламент перемогли представники старого політикуму. Зараз вони намагаються амністувати корупціонерів. Проте цьому активно протистоїть громадськість. В Румунії не вщухають антикорупційні протести, які підтримують тисячі людей.

Читайте також: В Україні запрацювала цілодобова телефонна лінія для повідомлень про корупцію

А от приклад боротьби з італійською та сицилійською мафією – відомий італійський юрист Джовані Кесслер. Він вів справи проти корупціонерів-високопосадовців різних країн. Найгучніша його робота проти колишнього прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлуконі. Політика звинувачення в підкупі сенатора та незаконному фінансуванні партії.

За час роботи Джовані Кесслера звинувачували в конфлікті інтересів, погрожували йому, зокрема, відкриттям справи проти його батька, який уже помер. Однак він продовжує працювати у правоохоронній сфері. Наразі очолює Європейське управління боротьби з шахрайством.