Понад 240 днів від травня 2014 року і до січня 2015 українці на ДАПі відстоювали рідну землю від російської навали, інформує 24 Канал. Кадрові військові та добровольці, медики та волонтери – прості люди, яких за незламність та бойовий дух справедливо назвали кіборгами. Саме по їхній подвиг поговоримо сьогодні у спецпроєкті KOBLEVO. Твоя історія.
До теми Тузла: острів, що став символом української стійкості
Оборона Донецького аеропорту: як усе було
У березні 2014 Росія загарбала Крим та розгорнула бойові дії у Донецькій і Луганській областях. Українські військові, як і належало, взяли під охорону один зі стратегічних об'єктів – Донецький аеропорт. Перші атаки ворога відбулися вже у квітні, активізувались – у травні. Але впродовж літа масштабних боїв у ДАПі не було – лише епізодичні перестрілки.
А от у вересні в аеропорту розпочалися запеклі битви. І це попри мінські домовленості, які начебто мали убезпечити від такого. Українські бійці утримували старий і новий термінали. Через селище Піски захисникам поставляли провізію й боєприпаси, надходило підсилення, там само стояла артилерія. Позиції ЗСУ зазнавали обстрілів по півсотні на день.
У вересні в аеропорту розпочалися запеклі битви / Фото Shutterstock
Російські спроби штурму аеропорту відбувалися регулярно раз на кілька днів упродовж осені. Для розуміння ситуації, ось що ми можемо, до прикладу, дізнатися зі спогадів полковника Трепака на псевдо "Редут": 1 жовтня після бою 7 тіл противника залишилося в коридорах, у нас – жодного пораненого; 3 жовтня у бою троє наших задихнулися від газу, ще троє загинули від вогнепальних.
22 жовтня російський президент Владімір Путін особисто закликав українських військових залишити аеропорт у Донецьку. У відповідь українці 27 жовтня влаштували рейд на танках та знищили базу бойовиків біля летовища.
Українці 27 жовтня влаштували рейд на танках та знищили базу бойовиків біля летовища / Фото Shutterstock
На початку грудня вдалося провести ротацію кіборгів. Новоприбулі відчули на собі вирішальні протистояння, які почалися вже з першого дня нового 2015 року (1 січня відбувся запеклий багатогодинний бій, але росіяни не змогли прорватися в аеропорт).
13 січня через масовані обстріли обвалилася диспетчерська вежа, яка в народі стала символом оборони. Цим скористались окупанти та висунули ультиматум (один із багатьох): мовляв, йдіть геть, або вас знищать. Ніхто нікуди не пішов, росіяни атакували – і знову зазнали поразки. Того дня загинуло понад 250 бойовиків.
У ніч на 14 січня нашим знову вдалося провести ротацію, а вже 16 числа відбувся, вочевидь, наймасштабніший бій – від 6 ранку до 2 ночі наступної доби. 17 січня 2015 року кіборги відбили в бойовиків частину території.
21 січня сили АТО почали вихід з ДАПу / Фото Shutterstock
19 січня в Генштабі ЗСУ заявляли, що ситуацію в аеропорту контролюють захисники. Але вже того ж 19 та 20 числа росіяни підірвали колони, які тримали перекриття ДАП. Після вибухів вороги полізли в наступ з усіх боків, кіборги ж героїчно утримували позиції. На жаль, усе навколо було вже зруйноване, оборонцям майже не було за що зачепитися – і 21 січня сили АТО почали вихід з ДАПу.
22 січня 17 полонених українців окупанти примусили пройти вулицями Донецька на "параді". Цинічні дії агресора стали грубим порушенням Женевських конвенцій, але росіяни традиційно чхали на будь-які закони й мораль. З XIX століття, коли Отто фон Бісмарк сказав, що угоди з Росією не варті й паперу, на якому написані, абсолютно нічого не змінилося.
Хто захищав ДАП
У різний час в аеропорту і навколо нього воювали: спецпризначенці 3 окремого полку; бійці 93 та 72 окремих механізованих бригад; бійці 79, 80, 81 та 95 окремих аеромобільних бригад; воїни з 1 та 17 окремих танкових бригад та 57 окремої мотопіхотної бригади; бійці 90 окремого аеромобільного та 74 окремого розвідувального батальйонів; воїни з полку "Дніпро-1" та добровольці.
Станом на сьогодні ми маємо дуже різну інформацію щодо кількості загиблих чи навіть поранених. У тому хаосі ніхто не вів задокументованих підрахунків. Найпевніше, можна довіряти даним Національного військово-історичного музею України: приблизно 100 українських військових загинули (з яких майже 60 – в останні дні оборонних боїв), понад 300 зазнали поранень. Звісно, чимало кіборгів пережили ті події (на відміну від 8 сотень росіян та проросійських бойовиків).
На прикладі мужності кіборгів в Донецькому аеропорті росіяни не зрозуміли характер українського народу / Фото Shutterstock
День вшанування захисників Донецького аеропорту ми відзначаємо щороку 20 січня. Усі вони разом та кожен із них окремо – це яскравий доказ, що жодна російська зброя не викликає в українців страху і що жодна військова перевага не є аргументом, щоб не чинити опір. Як не дивно, на прикладі мужності кіборгів в Донецькому аеропорті росіяни не зрозуміли характер українського народу та його характеру й чомусь наївно вірять, що зможуть мати якісь успіхи на нашій землі. Ба ні.
Як оборона ДАПу змінила ставлення до України у світі
Чому "кіборги"? Слово це означає "кібернетичний організм", який має надлюдську силу та потужний розум. Природно, українські захисники ДАПу саме такий вигляд і мали – спершу в очах ворогів, а потім і всього світу. До слова, нині "першими кіборгами" часто називають захисників Крут, про яких ми розповідали дещо раніше.
Чому ДАП обороняли так довго? По-перше, тому що це українська земля, на яку прийшов ворог. По-друге, ця територія могла стати зручним плацдармом для наступу українських військ на Донецьк. На ту мить ще ніхто не знав, наскільки затягнеться ця війна.
Окрім того, українські сили в ДАПі стримували окупантів, які могли завдавати ударів в інших місцях. Зауважмо, понад половину важкої зброї, зокрема мін та артилерійських снарядів, які прибували з Росії, везли саме до Донецького аеропорту. Тож можна стверджувати, що затята оборона ДАПу зірвала плани Путіна на блискавичне розчленування України.
Але, окрім практичного, ДАП та кіборги мали й дуже велике символічне значення. Оборона тривала 242 (за іншими даними 244) дні – приблизно стільки ж, скільки оборона Севастополя під час Другої світової. На таку переможну звитягу не могли не звернути увагу й західні ЗМІ. Тож і статті про події в Україні, про героїчний опір українців почали змінювати ставлення до війни світової спільноти.
Що було на початку? Європейці та американці, як свідчили соцопитування, знали про війну, але, м'яко кажучи, небагато: що це збройний конфлікт, і що винна Росія. Але кремлівська пропаганда мала великий вплив, просуваючи брехливий наратив про "громадянську війну". Про запеклі бої в Донецькому аеропорту й кіборгів у світі ж більшість людей і не чули тоді.
Та день за днем інформація "проривалася" і змінювала свідомість. Про кіборгів ЗМІ писали все більше, про їхній героїзм згадували все частіше, як і про участь у боях саме російської армії, а не міфічних "повстанців".
Далі – буквально декілька показових цитат:
- RadioFreeEurope: "Захисники Донецького аеропорту на очах багатьох українців стали супергероями. Після відбиття нападів промосковських сепаратистів протягом 4 місяців їх називали кіборгами в пресі, соцмережах і навіть сам президент".
- New York Times: "Аналітики НАТО відзначають присутність складних російських військових систем у зоні конфлікту. Для України аеропорт мав символічну цінність як місце першої в низці воєнних перемог минулого літа".
- BBC: "Аеропорт став символом боротьби України з сепаратистами, а кіборги – це українці, які, всупереч наполегливим атакам повстанців, продовжують його утримувати. Така назва виявилася точною, адже для людей подвиги захисників Донецького летовища – з рубрики надлюдських".
Оборона Донецького аеропорту стала потужним символом незламності українців / Фото Shutterstock
Ще глибше усвідомлення реальності до людей за межами України прийшло після 2015 року, коли почали виходити фільми про ДАП, книги, коли почали проводити фотовиставки й інші заходи. Про "повстанців" та "сепаратистів" (відверті штампи роспропаганди) вже майже не мовилося. Тож оборона Донецького аеропорту стала не тільки потужним символом незламності українців, а й інструментом, який викрив російську брехню та зменшив вплив Кремля у світі.
Зрештою, після початку масштабного вторгнення Росії багато кіборгів повернулися на передній край оборони. Серед них вже є й загиблі, як-от Руслан Боровик, який зробив багато фото під час оборони ДАПу і видав з ними книгу.
Найкраще ж ті події описав один з оборонців ДАПу Віталій Пясецький: "Ми на ходу вчилися воювати. Ми огризались і не здавалися. Всі наші загиблі – Герої. Пишаюся кожною миттю, проведеною поруч в одному строю". Пишаємося й ми – кожною миттю нашої героїчної історії та історії наших Героїв.