Які компанії постачають Росії чіпи

Конфіденційні дані російської митної служби, отримані Bloomberg, показують, що більш ніж половина імпортованих напівпровідників та інтегральних схем за перші дев'ять місяців 2023 року були вироблені компаніями США та Європи.

Читайте також Яка країна, такий і бізнес: у Росії ціни на труни сягнули рекорду

Серед них були такі компанії, як:

  • Intel Corp;
  • Advanced Micro Devices;
  • Analog Devices Inc;
  • Infineon Technologies AG;
  • STMicroelectronics NV;
  • XP Semiconductors NV.

Американські та європейські компанії з цього списку мали загальний дохід у десятки мільярдів доларів у 2023 році. До першої двадцятки також увійшла невелика кількість китайських виробників і тайванська компанія Realtek Semiconductor Corp., продукцію якої Росія імпортувала приблизно на 17 мільйонів доларів.

Як чіпи потрапляють до Росії

Більшість обмежених технологій потрапляє до Росії через перепродаж з третіх країн, включаючи Китай, Туреччину та Об'єднані Арабські Емірати.

Загалом, дані митниці показали, що Росія імпортувала чіпів на суму 1,7 мільярда доларів у перші дев'ять місяців 2023 року, включаючи чіпи на суму 1,2 мільярда доларів, виготовлені загалом 20 компаніями. Менші виробники, включаючи деякі з Європи та США, ймовірно, становлять решту чіпів на суму 500 мільйонів доларів.

Київська школа економіки раніше цього місяця повідомила, що Росія імпортувала товари на військові потреби на суму 8,77 мільярда доларів з січня по жовтень минулого року, що становить зниження лише на 10% порівняно з періодом до санкцій.

Реакція компаній

  • США та ЄС працюють над блокуванням цих шляхів, зосереджуючись зокрема на списку високопріоритетних так званих товарів подвійного використання та передових виробів, які були знайдені у російській зброї в Україні або є критичними для її виготовлення.
  • Intel заявила, що вона "дотримується всіх відповідних експортних регулювань та санкцій", а її контракти вимагають від клієнтів і дистриб'юторів дотримуватися тих же правил. Компанія має "нульову толерантність до обходу своїх вимог", зазначається в заяві.
  • Представник AMD сказав, що компанія проводить програми "для запобігання та виправлення післяпродажного переміщення продукції AMD до та в рамках нелегітимних каналів". Компанія негайно відреагує на будь-яку інформацію про продажі в обмежені регіони "та зобов'яже своїх дистриб'юторів та клієнтів зробити те ж саме".
  • Texas Instruments заявила, що будь-які поставки її продукції до Росії "є незаконними та несанкціонованими". Спеціальна команда контролює продаж та відправку її продукції, а компанія вживає заходів, якщо дізнається, що дистриб'ютори та клієнти не дотримуються законів про експортний контроль.
  • Аnalog Devices заявила, що припинила діяльність у Росії, Білорусі та окупованих регіонах України з початку війни.
  • Infineon заявила, що вжила "широких заходів для припинення всіх прямих та непрямих поставок до Росії". Компанія наказала своїм дистриб'юторам по всьому світу запобігати перенаправленню своєї продукції або послуг в порушення санкцій та вживає заходів проти будь-кого, хто виявляється зайнятим торгівлею з Росією, повідомляється в заяві.