ЧС 2022 в Катарі й справді стане унікальним. Адже це вперше турнір такого рівня прийме країна на Близькому Сході. Та й сам Мундіаль вперше відбудеться не влітку, а в листопаді та грудні. Ще однією особливістю стануть стадіони, які побудували в Катарі до чемпіонату світу. Про їх особливості, а також про те, що їх чекає після закінчення ЧС, читайте у матеріалі 24 каналу за підтримки партнера HLIBNY DAR.
Читайте також Від корупції та масових смертей до пекельної спеки: які скандали оточували ЧС-2022 ще до старту
Занадто великі стадіони для маленької країни
Катар – доволі маленька країна у східній частині Аравійського півострова. Її площа лише 11437 кілометрів квадратних, а населення – близько 2,8 мільйона осіб. За таких умов країна не має потреби у великих стадіонах. Але правила ФІФА вимагають, що аби приймати матчі чемпіонату світу з футболу, стадіон має мати щонайменше 40 тисяч місць. На момент отримання права провести Мундіаль в Катарі не було необхідних арен.
Тож організатори ЧС-2022 вирішили вдатися до програми-мінімум. В Катарі до турніру побудували лише 8 стадіонів. Загальна місткість цих стадіонів – 310 тисяч глядачів (це понад 11% від населення країни). А після турніру частину трибун буде розібрано, а один зі стадіонів цілковито демонтують.
Найменша відстань між стадіонами склала лиш 5 кілометрів, а найбільша – 75 кілометрів. Одразу чотири стадіони – в Досі або на околицях міста.
Для прикладу, на трьох з чотирьох попередніх чемпіонатів світу матчі відбувалися на 12 стадіонах (в ПАР на ЧС-2010 було десять стадіонів). А на ЧС-2002 було всі 20 стадіонів – по 10 в Японії та Південній Кореї. У 2026 році чемпіонат світу планують прийняти в 16 містах США, Канади та Мексики.
Читайте також Від викрадення "Ніки" до статусу недоторканного: історія трофея чемпіонату світу з футболу
Через таку малу кількість стадіонів на них же і зросла навантаженість. Адже на турнірі будуть зіграні 64 поєдинки. Тож кожен стадіон прийме щонайменше 7 матчів. При цьому на груповій стадії кожен стадіон прийматиме матчі через день. А стадіон "Лусаїл", де відбудеться фінал, за 27 днів прийме десять матчів.
Лусаїл
Місто – Лусаїл
Місткість – 80 тисяч глядачів
Відкриття – 22 листопада 2021
Матчі ЧС-2022 – 10 ігор, включно з фіналом
Вартість – 767 мільйонів доларів
Головний стадіон ЧС-2022 – "Лусаїл". Його почали будувати лише у 2017 році. А відкрити планували у 2020 році. Однак через пандемію коронавірусу відкриття довелося перенести на 2021 рік. Офіційно його відкрили 22 листопада 2021 року.
Як вказано на сайті ФІФА, цей стадіон "натхненний взаємодією світла й тіні, яку характеризує ліхтар "фанар". Форма та фасад "Лусаїла" перегукуються зі складними декоративними мотивами на чашах та інших посудинах, характерними для золотого віку мистецтва та ремесел в арабському та ісламському світі".
Стадіон "Лусаїл" / фото qatar2022.qa
Після чемпіонату світу на стадіон очікує перебудова. Кількість місць на трибунах скоротять в чотири рази – до 20 тисяч. Демонтовані трибуни будуть передані громадам, які потребують спортивної інфраструктури.
Арена перетвориться на громадський простір. Серед планів – будівництво тут житла, магазинів, кав'ярень та ресторанів, медичної клініки та навіть школи.
Аль-Байт
Місто – Аль-Хаур
Місткість – 60 тисяч глядачів
Відкриття – 30 листопада 2021 року
Матчі ЧС-2022 – 9 матчів, включно з матчем-відкриттям
Вартість – 847 мільйона доларів
Свою назву стадіон отримав від "байт аль-шаар" – наметів, які історично використовували кочові народи в Катарі та регіоні Перської затоки. За дизайном, він схожий на такий намет.
Стадіон "Аль-Байт" / фото qatar2022.qa
Саме тут відбудеться матч-відкриття ЧС-2022 – 20 листопада Катар зіграє проти Еквадору.
Після турніру на стадіон теж чекатиме "скорочення" – модульний верхній ярус буде демонтовано, а сидіння будуть перепрофільовані для створення спортивних споруд у Катарі та за кордоном.
На самому стадіоні верхній зал буде переобладнано під різні приміщення. Для прикладу, рівень Sky Box буде перетворено на п’ятизірковий готель, а торговий центр, фуд-корт, тренажерний зал і багатофункціональний зал об’єднають у будівлю стадіону. Також тут буде відкрита лікарня спортивної медицини.
Стадіон 974
Місто – Доха
Місткість – 40 тисяч глядачів
Відкриття – листопад 2021 року
Матчі ЧС-2022 – 7 матчів
Вартість – невідомо
Один з найбільш незвичних стадіонів. Він побудований з використанням 974 транспортних контейнерів та модульних сталевих елементів, що повторює сусідній порт і промислову історію ділянки. Звідси й така назва стадіону. Окрім того, 974 – телефонний код Катару. Побудований він на узбережжі.
Стадіон 974 / фото qatar2022.qa
Особливість цього стадіону полягає в тому, що після чемпіонату світу його цілком розберуть. Але його можна буде зібрати цілковито або в новому місці, або побудувати з цих елементів декілька менших стадіонів.
Аль-Тумама
Місто – Доха
Місткість – 40 тисяч глядачів
Відкриття – 22 жовтня 2021
Матчі ЧС-2022 – 8 ігор
Вартість – 342,5 мільйона доларів
Дизайн стадіону представляє гафію – традиційну плетену шапку, яку носять чоловіки та хлопчики з усього Близького Сходу. Гафія становить основу традиційного одягу регіону. Це також символ гідності та незалежності.
Після чемпіонату світу місткість стадіону зменшать до 20 тисяч. Решта трибун передадуть "у регіони, що розвиваються".
Стадіон "Аль-Тумама" / фото qatar2022.qa
На території відкриється філіал спортивної клініки, а також бутік-готель, який замінить верхні трибуни стадіону.
Аль-Джануб
Місто – Аль-Вакра
Місткість – 40 тисяч глядачів
Відкриття – 16 травня 2019 року
Матчі ЧС-2022 – 7 матчів
Вартість – 587 мільйонів доларів
Дизайн натхненний вітрилами традиційних човнів – дау, як данина морському минулому Аль-Вакри. А проєктували стадіон AECOM та Zaha Hadid Architects. На ньому встановлено висувний дах, тож тут можна проводити матчі протягом цілого року.
Стадіон "Аль-Джануб" / фото qatar2022.qa
Завдяки своїй модульній природі місткість стадіону буде зменшена з 40 тисяч до 20 тисяч після турніру. А надлишок місць (з верхнього ярусу) буде передано проєктам розвитку футболу за кордоном.
Ахмад бін Алі
Місто – Ар-Райян
Місткість – 40 740 глядачів
Відкриття – 18 грудня 2020 року
Матчі ЧС-2022 – 7 матчів
Вартість – 360 мільйонів доларів
Стадіон тут було відкрито у 2003 році. Тому на момент отримання Катаром право приймати ЧС-2022 цій арені було лише сім років. Її планували реконструювати. Але потім вирішили, що дешевше буде знести попередній стадіон та на його місці побудувати новий. Так і зробили.
Сяючий фасад стадіону складається з візерунків, які характеризують різні аспекти Катару: важливість сім’ї, красу пустелі, місцеву флору та фауну, а також місцеву та міжнародну торгівлю. П’ята форма, щит, об’єднує всі інші, символізуючи силу та єдність, що особливо актуально для міста Ар-Райян.
Стадіон "Ахмад бін Алі" / фото qatar2022.qa
Після турніру модульний верхній ярус буде знято, а сидіння перепрофільовано під спортивні споруди в Катарі та за кордоном.
Едюкейшн сіті стедіум
Місто – Ар-Райян
Місткість – 40 тисяч глядачів
Відкриття – червень 2020 року
Матчі ЧС-2022 – 8 ігор
Вартість – 700 мільйонів доларів
Цей стадіон побудували в районі, де розміщено чимало університетів та дослідницьких установ. Звідси й така назва. А після Мундіалю арена буде використовуватися саме для потреб студентів.
На фасаді стадіону представлені трикутники, що утворюють складні ромбоподібні геометричні візерунки, які створюють ефект зміни кольору під час руху сонця по небу.
"Едюкейнш сіті стедіум" / фото qatar2022.qa
Стадіон було урочисто відкрито в червні 2020 року під час віртуального заходу, який віддав данину пам’яті медичним працівникам, які є на передовій під час пандемії коронавірусу. Після чемпіонату світу верхній модульний ярус стадіону буде демонтовано, а сидіння будуть передано країні, де немає спортивної інфраструктури.
Халіфа
Місто – Доха
Місткість – від 40 до 48 тисяч глядачів
Відкриття – 1976, після реконструкції – у 2017
Матчі ЧС-2022 – 8 ігор
Вартість – від 70 до 280 мільйонів фунтів стерлінгів
Це чи не єдиний стадіон, який не будували до чемпіонату світу, а реконструювали. Він був побудований ще в 1976 році. І після того неодноразово оновлювався. Під час останнього оновлення місткість трибун зросла ще на понад 10 тисяч (під час турніру буде 40 тисяч) – був споруджений другий ярус східної трибуни.
Стадіон "Халіфа" / фото qatar2022.qa
Також після реконструкції й сам вигляд стадіону зазнав чималих змін. Був оновлений фасад, встановлений дах над східною трибуною, з'явилося дві арки, що підтримують дах. У 2019 році саме цей стадіон був одним з тих, що приймав матчі клубного чемпіонату світу.