До речі, 8 Березня цього року відзначатимуть вже сотий раз. Адже офіційно його почали святкувати з 1911 року. Загалом є кілька версій походження Міжнародного жіного дня. Почнемо із найдревнішої. Кажуть, ще у Стародавньому Римі почали вшановувати жінок. У цей день заможним представницям прекрасної половини людства чоловіки дарували подарунки, а їхні служниці мали вихідний.

Існує і більш правдива версія, яка наближена до наших часів. У 1857 році тисячі американок вийшли на вулиці Манхетена зі страйком. Працівниці текстильних фабрик вимагали рівних прав з чоловіками, хотіли вищої зарплатні і нормованого робочого дня. Цей протест згодом охрестили «маршем порожніх каструль», адже жінки йшли вулицями Нью-Йорка і гримали баняками. Демонстрацію одразу ж розігнала поліція, але галасу було чимало.

Через понад півстоліття 15 тисяч американок знову вийшли на страйк. Жінки вкотре вимагали права голосу, виступали проти жахливих умов праці, і особливо проти праці дітей. Поліція одержала наказ розігнати демонстрацію. У хід пішли шланги з брудною крижаною водою. Наступного року – 1909-го Жіночий день знову відсвяткували маршами і страйками. Пізніше у 1910 році делегатки із США поїхали до Копенгагену на Другу Міжнародну конференцію жінок-соціалістів, де і зустрілися з Кларою Цеткін. Революціонерка запропонувала визначити один день в році, коли жінки привертатимуть увагу до своїх проблем. Цю пропозицію підтримали одноголосно.

У резолюції, яку запропонувала Клара Цеткін, зокрема, зазначалось: « У повній відповідності з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який в першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунена як складова частина всього жіночого питання в цілому і в повній відповідності з соціалістичними поглядами. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародний характер, і він всюди має бути старанно підготовлений ».

Але точну дату цього свята на конференції так і не визначили. Вперше Міжнародний жіночий день провели 19 березня 1911 року в Німеччині, Австрії, Данії і деяких інших європейських країнах. Цю дату вибрали жінки Німеччини, тому що цього дня в 1848 році король Пруссії пообіцяв провести реформи, які давали б жінкам право голосу. Ще кілька років потому це свято відзначали у різні дні березня. А вже з 1914 року остаточно визначили, що вшановувати жінок потрібно 8 Березня.

Довгі десятиліття 8 березня у Радянському Союзі було звичайнісіньким робочим днем, без жодних урочистостей. До прикладу, у 1925 році газета «Правда» написала про те, що «на честь Дня міжнародної солідарності жінок у Москві будуть продавати галоші». Лише з 1966–го року у радянському календарі цей день стали відмічати «червоним кольором». Відтоді 8 березня – це зайвий привід відпочити і привітати дорогих вам людей. Зараз цей день є офіційним вихідним у країнах колишнього СРСР та соцтабору: Азербайджані, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Македонії, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Україні, а також в Монголії та В'єтнамі. Натомість Українська православна церква Київського патріархату узагалі радить не святкувати 8 Березня. Адже, зазвичай, це свято припадає у піст.

Ну, що ж, залишається розповісти останню, не вельми позитивну версію походження цього свята. 8 березня 1895 року повії Чикаго вийшли на демонстрацію – як не дивно, але жінки «просили» не за себе, а за матросів. Чоловікам уже кілька місяців не платили зарплату, тому вони не мали грошей, щоб розрахуватися із представницями найдавнішої професії. Через рік – 8-го березня те ж саме відбулося у Нью-Йорку. Щоправда, для підтвердження цієї версії немає жодних офіційних документів. Тому цілком можливо, що цю інформацію поширюють «злі язики».

Я не знаю, яка з цих версій є правдивою, і навіть, якщо саме повії започаткували це свято, всерівно – це зайвий привід сказати коханим жінкам про те, наскільки вони красиві і як сильно Ви їх любите! Дехто ж просто вважає, що 8 Березня потрібно святкувати, тому що жінка – це восьме чудо світу.