На початку опалювального сезону українцям обіцяли теплу зиму. Міністерство енергетики звітувало, що на складах не вистачає лише кілька сотень тонн вугілля. Але дефіцит не страшний і надолужити його можна за кілька днів.
Маємо відставання від графіку накопичення вугілля сумарно на 340 тисяч тон, і з них по антрациту на 160 тисяч тонн і по газовому вугіллю на 180 тисяч тон. Якщо говорити в образному вираженні, то це чотириденний запас вугілля, який спалюється на наших станціях,
– повідомив в жовтні 2016 року головний диспетчер НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко.
Однак, блокада окупованих районів Донбасу внесла свої корективи. Виявилось, що запасів антрацитового вугілля, на яких працює більшість теплоенергостанцій, критично мало. На деяких станціях його вистачить на два тижні, на деяких – на три місяці. Міністр енергетики Насалик заявив, що альтернатива є – це придбати вугілля антрацитової групи в Росії.
Вчора, 13 лютого, урядовці заговорили про надзвичайний стан в енергетиці і почали лякати відключеннями та перебоями з теплом. Та на сьогоднішньому засіданні Уряду про надзвичайний стан не сказали й слова. Натомість прем'єр згадав про енергетичну безпеку країни.
Ми заміщуємо газ. Ми почали добувати український газ, тобто зменшили падіння добутку газу в Україні. Це означає, що наш системний підхід дасть можливість у тому числі і диверсифікувати постачання вугілля,
– підкреслив Гройсман.
Надзвичайний стан так і не ввели. За словами ж експертів, наша країна пережила вже не один.
Надзвичайний стан в енергетиці не є чимось надзвичайним. Ми мали його за останні три роки п'ять разів,
– сказав експерт з енергетики Олександр Харченко.
Надзвичайний стан дозволяє Міненерго в ручному режимі керувати роботою державних ТЕЦ, і графіки можливих відключень вже давно сформовані. Першими, за потреби, відключають промислові райони, потім населення, і в останню чергу комунальні заклади. Інше питання – як довго можуть тривати відключення. Наприклад, літні проблеми з вугіллям українці майже не відчули.
Щоб бути незалежними від бойовиків минулий Уряд наполіг на прийнятті формули "Роттердам Плюс". Тоді з Південної Африки привезли понад 400 тисяч тонн антрациту. Навесні 2016 року Національна комісія з енергетики спеціально затвердила тарифи на електроенергію, в які заклали вартість і доставки кораблями придбаного за кордоном палива. Та більшість українських ТЕС, які видають електроенергію, працюють на антрациті, який добувається у шахтах Ріната Ахметова на окупованому Донбасі. І спалювався також на ТЕС, які належать Рінату Ахметову. Але тариф на послуги залишався незмінним.
Читайте також: Гройсман пояснив, чому Україна не може відмовитися від вугілля з окупованих територій
Експерти підрахували, що роттердамська формула з кишень українців витягла 10 мільярдів гривень. На ці гроші ТЕС можна було перевести на інші види палива.
За словами прем'єра, щоб повністю відмовитись від антрациту та перевести ТЕЦ на інші види опалення, потрібно близько трьох років. А це ще 15 мільярдів гривень, які знову ж таки хочуть витягнути з державної кишені. Чи має це лякати українців і чому зволікають з переоснащенням станцій – дивіться у сюжеті.