Пучдемону та іншим лідерам самопроголошеної незалежної Каталонії за іспанським законодавством може загрожувати до 30 років ув’язнення. Куди рухається ситуація в цій Піренейській країні та якою буде відповідь Євросоюзу?
Ще 1 жовтня в Каталонії відбувся невизнаний жодною країною референдум про незалежність регіону від Іспанії. Влада автономії заявила, що в голосуванні взяли участь 43,03 % каталонців, 90,18 % з яких висловилися за незалежність, а проти – 7,83 %. Уже 27 жовтня парламент Каталонії оголосив незалежність від Іспанії, незважаючи на попередження з боку офіційного Мадрида. Наразі іспанська прокуратура порушила низку кримінальних справ проти керівництва каталонських сепаратистів. Про це, зокрема, оголосив прокурор Іспанії Жозе Мануель Маса.
Читайте також: Яку загрозу для українського "Опоблоку" несе справа Манафорта
Саме тому Карлес Пучдемон та інші члени розпущених регіональних адміністрації і парламенту Каталонії, яким пред’явлені звинувачення в заколоті, утекли до Бельгії. Можна очікувати, що невдовзі вони попросять уряд цієї країни про надання політичного притулку.
Підстави побоюватися за свою безпеку в каталонських політиків справді є. Адже їхні дії не підтримали в Євросоюзі. Про тверду підтримку іспанського уряду Маріано Рахоя вже заявили у Франції, Німеччині та інших державах ЄС.
"Суверенітет і територіальна цілісність Іспанії була і залишається непорушною", – заявив офіційний представник уряду ФРН Штеффен Зайберт. За його словами, референдум про незалежність став "ще одним порушенням Конституції".
Аналогічної позиції стосовно територіальної цілісності Іспанії дотримується й Україна. Про тверду позицію нашої держави та засудження дій каталонської влади заявив міністр іноземних справ Павло Клімкін. Чи не єдиною країною, представники якої відверто тішаться сепаратистським шабашем у Каталонії, стала Росія. Російські телеканали з перших годин перебувають у Барселоні та у звичному для себе ключі поширюють фейкові новини.
Читайте також: Чи стане Дональд Трамп першим президентом США, якому оголосять імпічмент
Має бути зрозуміло, що спроба одностороннього проголошення незалежності не буде підтримана країнами ЄС, оскільки це несе пряму загрозу його існуванню. Некоректно порівнювати каталонський референдум та так звані народні референдуми на Донбасі та у Криму, тому що в Каталонії не було російських “зелених чоловічків”.
Проте спільне тут все-таки є. Налякана агресивними діями Росії, Європа зараз дуже негативно ставиться до будь-яких проявів сепаратизму. Тому час, обраний політиками Каталонії, виявився вкрай невдалим. І тому їхня спроба відокремитися від Іспанії зазнає невдачі. Сама криза тим не менше поглиблюватиметься та її наслідки можуть бути руйнівними як для Іспанії, так і Євросоюзу.