В Україні триває вже дев'ятий місяць кровопролитної повномасштабної війни. Ключем до вирішення збройного конфлікту є окупований Крим.

Читайте також Про кінець війни, визволення Криму і реакцію США на вибухи в Росії: інтерв'ю з Бріджит Брінк

Чому Зеленський наполягає на поверненні Криму

Ще у жовтні глава держави заявив, що повернення півострова означатиме відновлення справжнього миру. За його словами, потенціал російської агресії буде повністю знищений, коли український прапор повернеться на своє законне місце – у міста і села Криму.

Ба більше, для президента Росії Владіміра Путіна анексія Криму стала потужною опорою для його подальшого просування Україною.

Надія України відвоювати Крим довго здавалася надуманою фантазією, але нещодавні перемоги Києва на полях битв і помилки Москви зробили це можливим навіть у найближчому майбутньому.

Світ занепокоєний використанням ядерної зброї

Захід, хоч і підтримує Україну, побоюється, що будь-яке українське військове вторгнення до Криму може підштовхнути Путіна до рішучих дій, потенційно навіть до використання ядерної бомби.

Деякі західні чиновники сподіваються, що угода про відмову Росії від Криму може стати основою для дипломатичного припинення війни. Непохитні претензії на Крим ілюструють нерозв'язність конфлікту, і важко уявити, що боротьба за півострів буде вирішена без подальшого кровопролиття.

Як Крим опинився у складі України

Століттями точилися гострі суперечки щодо Криму. Греки, монголи та турки-османи претендували на цю перлину Чорного моря. Росія та Османська імперія воювали за нього до того, як Катерина Велика анексувала Крим у 1783 році, оголосивши його територією Російської імперії.

За часів Радянського Союзу, як і за царських часів, Крим став улюбленим курортом російської еліти. Сталін жорстоко репресував кримських татар, переважно мусульманську корінну групу півострова, депортувавши близько 200 000 осіб до Середньої Азії та Сибіру після звинувачення їх у співпраці з нацистською Німеччиною. Це переслідування формувало б політику півострова на десятиліття.

У 1954 році – нібито на відзначення 300-річчя договору про приєднання України до Росії, а також з ключових економічних причин – радянський лідер Микита Хрущов передав Крим від Росії до України.

Після розпаду Радянського Союзу Крим став автономною областю України, пов'язаною з Києвом, але з власною конституцією та українською, російською та кримськотатарською мовами як державними.

Зеленський намагається привернути увагу світу до півострова

Протягом восьми років доля Криму була затьмарена війною на Донбасі, яку розпалили проросійські сепаратисти. Але Зеленський почав формулювати план деокупації та реінтеграції Криму задовго до повномасштабного вторгнення Росії в лютому.

У 2021 році уряд України заснував щорічний саміт під назвою "Кримська платформа", щоб утримати Крим у центрі уваги міжнародної спільноти.

Приблизно 100 000 жителів втекли з Криму після анексії Росією, але переважна більшість залишилася. Зокрема, до них приєдналися сотні тисяч росіян, яких заохочували оселитися там.

Путін уже давно планував повномасштабне вторгнення

Росія має намір зберегти контроль над Кримом. Захід занепокоєний через екстремальні заходи, яких може вжити Путін, щоб утримати півострів.

Співробітник лондонського політичного інституту Микола Петров заявив, що відмова Путіна від Криму "абсолютно виключена" і що сформована Зеленським політика реінтеграції була одним із "спускових механізмів" для вторгнення Путіна. Зрештою, за його словами, це призвело до повномасштабної війни.

Водночас експерти говорять, що Путін планував напад на Україну ще після Помаранчевої революції. Також варто додати, що повномасштабне вторгнення могло статись і у 2021-му році. Адже Путін теж тоді збирав техніку та війська на кордоні. І це було ще до того, як Україна почала заявляти про Кримську платформу.

Сама ж платформа – це інструмент для привернення уваги світу до проблеми Криму. Але там мовиться лише про дипломатичний шлях. Натомість Путін вигадав, що Україна буде наступати на Крим і його силою забирати.

Війна, яка почалася в Криму, повинна закінчитися Кримом

Під час початкових мирних переговорів у березні Київ дав сигнал, що буде відкритий для окремих переговорів щодо статусу Криму. Зеленський буде поводитися з Кримом інакше, ніж з іншими окупованими Росією районами України.

Політичні експерти стверджують, що після перемоги України у Криму проведуть референдум, на кшталт Гонконгської угоди, за якою півострів залишиться в руках Росії протягом кількох років.

Проте гарантувати щасливе життя жителів півострова у складі Росії упродовж наступних років не можна.

Зазначимо, що Кремль спочатку вливав гроші в проєкти місцевої інфраструктури, включаючи Кримський міст. Він також нав'язав російську державну пропаганду як основне джерело інформації.

Але згодом, як і очікувалося, пів острів зазнав економічних труднощів і тепер ним керує репресивний уряд, встановлений Москвою. Зокрема, кримські татари зазнають переслідувань.

Враховуючи обмежений доступ до Криму та домінування російських державних ЗМІ, важко оцінити громадську думку там і чи змінилася вона у відповідь на війну. Проте багато хто вважає, що війна, яка почалася в Криму, повинна закінчитися Кримом.

США підтримуватимуть Україну у визволенні Криму

Під час ексклюзивного інтерв'ю 24 каналу пані посол США в Україні Бріджит Брінк сказала, що Штати підтримають нашу державу, коли ми будемо визволяти Крим збройним шляхом.

Водночас вона наголосила, що завершення війни залежатиме від президента Зеленського. Також, за її словами, якщо росіяни захочуть зупинити війну, то Путін може зробити це прямо сьогодні. Він може зупинитися, відвести свої війська і війна скінчиться.

Для США є важливою підтримка нашого демократично обраного президента та право українців на захист.