Документ про створення помісної церкви можуть вручити лише її предстоятелю, а його ще потрібно обрати. Задля цього має зібратися об'єднавчий собор. Очільника нової церкви обиратимуть архієреї: 41 – від Київського патріархату, 10 – від Московського та 12 – від Автокефальної церкви. Далі має прибути делегація Вселенського патріарха і вручити Томос щойно обраному предстоятелю. Проте, кому випаде честь будувати канонічну, незалежну від Росії, українську помісну церкву, залишатиметься інтригою.

Читайте також: Українська і російська церкви: хто кому матір і до чого тут Томос

"Коли демократичний процес відбувається, то результати обрання передбачити неможливо. Важливо зберігати інтригу, хто має стати предстоятелем. Ця інтрига буде підтверджувати, що процес відбувається в дусі церковному, в дусі соборному", – сказав професор університету Лойола-Мерімаунт у Лос-Анджелесі Архімандрит Кирило (Говорун).

Україна стала на крок ближче до отримання Томосу: дивіться відео

Хоча серед кандидатур зараз найчастіше лунає ім'я предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату – Філарета. З якого 11 жовтня у Стамбулі зняли анафему. Її в 90-ті Московський патріархат оголосив з політичних мотивів. Кремль та його однодумці в Україні і досі вороже налаштовані проти нього.

філарет
Патріарх Філарет

В багатьох єпископів Московського патріархату є великі застереження щодо цього. І наскільки я знаю і спілкувався з деякими владиками, то це може дещо стримати перехід єпархій в помісну церкву,
– пояснив релігієзнавець Олександр Саган.

Після обрання нового предстоятеля завданням номер два є розбудова структуру церкви. Задля цього попрацювати уже доведеться представникам світської влади. Парламентарі мають ухвалити відповідні законопроекти. По-перше, визначитися з назвою для УПЦ МП. І скоріш за все вона лунатиме як представництво російської церкви в Україні.

Також ухвалити механізм зміни юрисдикції. В разі якщо церковна громада Московського патріархату захоче приєднатися до української помісної церкви. Нині кожна третя парафія висловлює таке бажання. Потрібно чітко виписати правила переходу церковного майна. Найскладніше буде з історичними пам'ятками, які віддали московським церковникам в оренду на 49 років. Зокрема і головну нашу святиню – Києво-Печерську Лавру, її Московський патріархат має за резиденцію.

На створення єдиної Української помісної церкви, припускають експерти, може піти декілька років. І складнощі не лише в ухваленні потрібних законотворчих документів, але й в протидії Москви. Адже в Кремлі боротимуться за кожну, навіть невеличку церкву, і кожного вірянина на території України.

Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.