Джерело: 24 канал
Відповідний законопроєкт зареєстрували депутати від "Слуги народу". Економіка 24 з’ясувала чи справді є підстави для прийняття цього закону.
До теми Рада може скасувати перенесення робочих днів через свята: що це означає
Скільки українці відпочивають
У 2021 році для українців передбачили 11 державних вихідних. Наприклад, 1, 2 та 9 травня припали на вихідні. Таким чином, зробили вихідними 3,4 та 10 травня. Якби закон був вже у силі, то у травні українці втратили б додаткові 3 вихідні дні.
Державні вихідні у 2021 / Інфографіка 24 каналу
Чому перенесення вихідних хочуть скасувати
У пояснювальній записці до законопроєкту наводять такі аргументи:
- Негативний вплив на продуктивність праці;
- Погіршується репутація України у роботі з інвесторами;
- Перенесення вихідних – це радянська спадщина, у Європі цього немає;
- Перенесення вихідних призводить інколи до 6-денного робочого тижня;
- Водночас 4 вихідні поспіль знижує трудову мотивацію.
Прийняття законопроєкту сприятиме узгодженню законодавства України із законодавством країн членів Європейського Союзу та США у питанні перенесення робочих днів, що своєю чергою підвищить продуктивність праці, покращить роботу з інвесторами та донорами та сформує позитивну репутацію бізнес-потенціалу України у світі,
– йдеться у записці.
Радянська спадщина?
Одним з головних аргументів скасування цієї норми автори законопроєкту називають радянську спадщину, яка віддаляє нас від законодавства ЄС та США.
І справді у багатьох країнах практики перенесення вихідних немає. Зокрема у законопроєкті наводяться Білорусь, Польща, Словаччина, Чехія, Литва, Франція, Німеччина, Данія, Нідерланди та США.
Проте низка країн Європи все ж переносить державні вихідні, які припадають на суботу і неділю. До прикладу, Велика Британія, яка є однією з найпотужніших економік у Європі. Країна має 9 державних вихідних, 2 з яких цьогоріч перенесли. Про це йдеться на сайті уряду.
Зверніть увагу Податок на грошові перекази від заробітчан: Україна не має права його вимагати
Погіршується продуктивність?
Важливо розуміти, що через перенесення вихідних в українців не з’являється їх більше. У 2021 році 103 вихідні дні плюс 11 святкових днів. Якби ті 5 державних вихідних, що цьогоріч припали на вихідні не перенесли, то українці відпочивали б загалом у році 109 днів замість 114 днів.
До того ж немає жодного зв’язку між економікою країни та кількістю державних вихідних. Ми порівняли чи залежить ВВП на душу населення від того, скільки часу працюють громадяни тієї країни.
Майже всі країни мають 9-15 оплачуваних державних вихідних. І це ніяким чином не впливає на їх економічний розвиток. Україна перебуває нижче середньої позиції як за кількістю вихідних, так і за економічним розвитком.
Забагато відпочиваємо?
Кількість оплачуваних державних вихідних у світі варіюється від нуля у США, Монголії, Гайані, Вануату, Того, Молдові та на Соломонських островах до 27 в Ірані та Камбоджі.
Звісно, у країнах з першої категорії є державні вихідні, але там держава не зобов’язує роботодавців їх оплачувати. Наприклад, у США є 9 державних вихідних, також є окремі вихідні у кожному штаті. Але чи давати цей вихідний та чи оплачувати його – вибір роботодавця.
На карті можна побачити, скільки оплачуваних вихідних є у кожній країні.
Тож українці не відпочивають більше, ніж інші нації. Наш показник навіть трохи нижчий середнього.
Замало працюємо?
Важливо порівнювати не лише кількість вихідних, але й тривалість робочого дня. Якщо вже ініціатори законопроєкту наголошують, що перенесення вихідних є радянською спадщиною, то варто наголосити й на іншій спадщині – 40-годинному робочому тижні.
Якщо глянути на робочий графік різних європейських націй, то українці працюють чи не найдовше, а 40-годинний графік зберігся лише у країнах пострадянського простору:
Неефективно працюємо?
На прикладі Німеччини спробуємо зрозуміти, хто більше працює. В середньому німці працюють 34,4 години на тиждень за даними Statista, українці – 40. У Німеччині – 9 вихідних, які не переносяться. У 2021 році 5 з них випали на вихідні дні, тож німці цього року відпочиватимуть лише 4 додаткові дні, хоча у 2019 році відпочивали всі дев’ять.
Цікаво Чи багатші словаки за українців: порівняння зарплат, пенсій та ВВП
Українці зі своїм 40-годинним робочим тижнем та 250 робочими днями відпрацюють у 2021 році 2 000 годин, а німці – 1 768 годин. Тобто навіть попри те, що німці мають менше державних вихідних та ще й не переносять їх, вони цьогоріч працюють на 232 години або 12% менше, ніж українці.