До повномасштабної війни частка гривневих депозитів становила 46%. Однак зараз вона впала до 30%. Через зберігання заощаджень на поточних рахунках, кошти перестають працювати на економіку країни й становлять ризики.

Читайте також Це єдиний шлях вперед: як зелена енергетика може допомогти Україні

Чому українці "бояться" депозитів

Головною причиною того, що частка гривневих депозитів залишається низькою є страх клієнтів через можливе закриття банків. Крім того, ставки за терміновими гривневими депозитами залишаються низькими, а курс гривні через нестабільність може суттєво знижуватися.

Однак ще у квітні 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закон, який гарантує на час воєнного стану та протягом трьох місяців після нього повернення усієї суми грошей у разі закриття банку.

Що планує НБУ

  • Для того, щоб заохотити українців, з 7 квітня регулятор хоче запровадити тимчасові депозитні сертифікати за ставкою 25%. Банки матимуть змогу отримувати на цьому прибуток і тому теоретично будуть зацікавлені в тому, щоб залучати гроші з ринку;

Актуально Долар подешевшав: як змінився курс за вихідні

  • Будуть запроваджені пільгові нормативи формування банками обов'язкових резервів на термінові кошти на рахунках клієнтів (0% для фізосіб у гривні. Це хочуть зробити з 11 травня;
  • Розміщуючи гроші у банках, українці можуть допомагати власній економіці.