Спершу коротенько основні аксіоми. Криптовалюта – вид цифрової валюти, чиї емісія та облік засновані на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту. Криптовалюти функціонують децентралізовано в розподіленій комп'ютерній мережі. Їх немає у банкнотах, які б можна було б помацати руками. Вони існують у цифровому світі. Всього криптовалют на нашій планеті вже винайшли і створили близько тисячі. Основних спеціалісти виділяють до 15. По об'єму (і вартості) лідирує біткойн (bitcoin), йому в потилицю дихають ethereum, bitcoin cash, ripple, litecoin, dash та інші. Ось так виглядає "рейтинг" криптовалют за даними агрегатора з бірж криптовалют Coinmarketcap.com станом на 28 серпня 2017 року.
Читайте також: Біткойн в Україні: криптовалютою вже можна розрахуватися в Києві
Рейтинг криптовалют: біткойн найдорожчий
В Україні минулого року оголосили про намір на рівні держави ввести власну криптовалюту. Але поки ця ідея залишається ідеєю.
Читайте також: Українські електронні гроші: перспективи і реалії
Дещо про біткойн
Це поки що найпотужніша криптовалюта. Ще минулого року вона коштувала близько 2 тисяч доларів за 1 біткойн (на початку своєї історії, у 2010 році, біткойн коштував 0,005 USD), а 13 серпня 2017 за нього давали 4164,87 долара. Тоді всього за добу курс цієї криптовалюти підскочив на понад 10%.
Втім, вартість чималої кількості криптовалют значно зросла з моменту їхньої появи. Причому в процентному відношенні біткойн зріс найменше за останній рік.
Як змінювалася вартість біткойна та інших криптовалют
Як заробляють на криптовалютах
Їх створюють за допомогою майнінгу. Це процес обчислень для підтвердження транзакцій у системі і для забезпечення її надійності і безпеки. Пристрої для майнінгу називають майнерами (так само, як і людей, що цим займаються). Власне, це комп'ютери зі спеціальними чіпами (асік майнери) або спеціалізовані пристрої, оснащені відеокартами. У серйозних майнерів існують цілі системи таких комп'ютерів, які називають "фермами". І коли кажуть "вкластися у біткойни", мова йде, як правило, про те, щоб придбати і обслуговувати саме таку майнінг-систему. Але є інший спосіб: можна купити біткойни на біржі і торгувати ними так само, як іншими валютами. Але такий вид заробітку вже вимагає не комп'ютерних, а спеціальних фінансових знань. І в обох випадках потрібно розуміти чимало нюансів, в тому числі технічних.
Заробити на "лопатах"
Саме пояснити ці нюанси і обіцяють на майстер-класах з криптовалют. Відкрийте рядок пошуку з відповідним запитом хоча б у соцмережі Facebook, і вашим очам відкриється безліч сторінок, де розтлумачують, роз'яснюють і запрошують у всесвіт бікойну, ефіріуму та інших.
На вимогливе око журналіста таке батьківське бажання бувалих майнерів навчити новачків своєму "мистецтву" викликає аналогії з мережним маркетингом типу МММ чи гербалайфу.
Але. Навчати не пропонують безкоштовно. Майстер-класи, курси та подібне коштують від 400 до 10 000 гривень з особи. Тому таке навчання — це як під час "золотої лихоманки" можна було заробити на продажу лопат і заступів.
Ми не даємо рекомендації з приводу покупки тих чи інших криптовалют або ж ICO, ми даємо інструменти для аналізу ринку, криптовалют і проектів,
– йдеться на сайті спеціаліста у сфері криптовалют і блокчейну Олега Кудренка.
І ми теж не кажемо, що це погано. Тому що в Україні насправді велика кількість людей успішно заробляє на біткойнах. Такі історії запросто можна знайти в мережі. Маємо навіть нардепів-криптомільйонерів.
Криптовалюти поза законом
Але біткойн в Україні зазвучав в усіх на устах не тільки через ріст у ціні, а ще й через голосні "облави" на нього правоохоронців.
Зокрема, цього року в Києві правоохоронці повідомили про викриття цілої біткойн-ферми у непрацюючому басейні Київського інституту електрозварювання імені Патона, де 20 комп’ютерів "незаконно видобували криптовалюту біткойн".
Потім СБУ повідомила, що у Кропивницькому припинила "діяльність міжрегіонального конвертцентру з багатомільйонним обігом".
А все тому, що за українським законодавством криптовалюти не вважаються законними.
Читайте також: У Нацбанку України заявили про небезпеку біткойна
Як роз'яснили у НБУ: "гривня як грошова одиниця України є єдиним законним платіжним засобом в Україні", а "випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються". Тому Нацбанк розглядає біткойн "як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу", оскільки це суперечить нормам українського законодавства.
Більше того, НБУ навіть вважає криптовалюти небезпечними, через анонімність і децентралізованість таких систем, які можуть бути використані у відмиванні коштів, отриманих злочинним шляхом.
Українські майнери, представники бізнесу, юристи і політики вже кілька років ведуть дискусію, як в Україні офіційно затвердити хоча б якийсь статус криптовалют. Але виглядає, що поки весь світ пристосовується до нових платіжно-грошових трендів, а в Японії, зокрема, зробили біткойн офіційною платіжною системою, українські чиновники тільки знизують плечами.
Втім, у квітні цього року прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомляв, що Державне агентство з питань електронного урядування України та американська компанія Bitfury — світовий лідер розвитку Blockchain — підписали меморандум про співпрацю, яким передбачено залучення досвіду американської компанії до створення ефективної екосистеми для розвитку Blockchain в Україні.
А в серпні заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Наталія Лапко повідомила, що на розгляді у Верховній Раді України зараз є законопроект, "побудований на європейських стандартах регулювання платіжного ринку", прийняття якого "дасть змогу упорядкувати діяльність небанківських фінансових установ на ринку платіжних послуг, надати їм право здійснювати випуск електронних грошей і мати комерційних агентів".
Але, нагадаємо, про блокчейн в Україні почали говорити ще минулого року. І підписання меморандуму про наміри – це навіть не чверть справи. Бо технологія розвивається космічними стрибками, і факт — українське національне законодавство за нею не встигає.
Бути чи не бути
Тож чи варто й собі податися в майнери, заробляти великі гроші (або втратити чималу суму, не розібравшись і не впоравшись), чи й мати проблеми із законом – вирішувати кожному особисто і нести за це відповідальність.
Втім, як розповів у коментарі сайту "24" маркетолог біткойн-агентства Kuna Вадим Попов, вкладати кошти у біткойни одразу після зростання його вартості є поганим варіантом. Варто стежити за ціною, коли вона знизиться – вкласти кошти.
Але найголовніше – вартість криптовалют в цілому і біткойнів зокрема залежить від попиту. Чим більше людей цікавитимуться і вкладатимуться – тим дорожчими ці валюти ставатимуть. І навпаки. Якщо взяти до уваги тенденції останніх років, не виглядає, що криптовалюти так просто здадуть позиції. Наш висновок: кидатися "грудьми на амбразуру" не варто. Але прислухатись, аналізувати, вникати і потроху навчатись — якраз те, що треба.
Читайте також: Чи заберуть субсидії: у кого, чому і що натомість